Середа, 5 лютого 2025
| |||||||||
Навігаційне менюПро бібліотеку
Каталоги
Послуги
Навігаційне менюГромадська приймальня
Публічні закупівлі
Графік роботиЧетверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів). | До 65-річчя від дня народження Марії Матіос (1959), української письменниці, публіцистки, громадської та політичної діячки
Марія Матіос народилася 19 грудня 1959 року в селі Розтоки Путивльського району Чернівецької області в гуцульській родині. Вищу освіту здобула у 1982 році на філологічному факультеті Чернівецького державного університету. Була серед тих, хто домігся присвоєння цьому університету імені Юрія Федьковича. Після закінчення університету працювала бібліотекаркою, редакторкою газети на Чернівецькому машинобудівному заводі, згодом стала однією із засновниць і відповідальною секретаркою науково-літературного часопису «Буковинський журнал», займалась видавничою справою. Була заступницею голови Чернівецької обласної організації Спілки письменників України. Протягом 2003-2012 рр. обіймала посаду заступниці голови Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка. З 2012 р. по 2019 р. Марія Матіос – народна депутатка VII і VIII скликань до Верховної Ради України. У творчому доробку письменниці – 7 збірок поезій і 19 книжок прози. На сьогодні відомі збірки її поезій: «З трави і листя» (1982), «Вогонь живиці» (1986), «Сад нетерпіння» (1994), «Десять дек морозної води» (1995), «На Миколая» (1996), «Жіночий аркан» (2001), «Жіночий аркан у саду нетерпіння» (2007). Найбільшу популярність здобули прозові твори: «Нація» (2001), «"Фуршет" від Марії Матіос» (2003), «Солодка Даруся» (2004), «Щоденник страченої» (2005), «Нація. Одкровення» (2006), «Майже ніколи не навпаки» (2007), «Москалиця» (2008), «Приватний щоденник. Майдан. Війна…» (2015), «Букова земля» (2019), «Мами» (2023) та ін. Твори Марії Матіос відомі далеко за межами рідної країни. Вони перекладені багатьма мовами, зокрема англійською, німецькою, польською, румунською. Вистави за мотивами її романів «Солодка Даруся», «Нація», «Майже ніколи не навпаки», «Не плачте за мною ніколи», «Москалиця» з успіхом йдуть на театральних сценах України та за кордоном. Марія Матіос – членкиня Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників, заслужений працівник культури України. Лавреатка Національної премії імені Тараса Шевченка, літературної премії «Благовіст» та премії імені Володимира Бабляка (в галузі публіцистики), переможниця багатьох літературних конкурсів. Нагороджена орденом княгині Ольги ІІІ ст. До 65-річчя від дня народження М. В. Матіос (1959), української письменниці, публіцистки, громадської та політичної діячки в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено книжкову виставку. Експозиція містить найвідоміші твори письменниці та видання про її життєвий і творчий шлях. На виставці представлені документи і публікації з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.
Виставка експонується за адресою: вул. Набережно-Хрещатицька,1, 3 поверх. Термін експонування: 19 грудня 2024 р. – 31 грудня 2024 р.
Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу соціокультурної діяльності Тетяна Кириленко
|