Культура, мова та історія кримськотатарського народу
Кримські татари, інколи кримці – це східноєвропейський тюркський народ, що історично сформувався в Криму. Разом з нечисленними караїмами та кримчаками кримські татари є корінним народом Криму, а також одним із корінних народів України. Рідна мова – кримськотатарська, яка входить до тюркської мовної сім’ї.
Як народ, кримські татари сформувалися у період Кримського ханства – держави, що існувала на півострові від 1441 до 1783 року. Вони вважають себе нащадками різноманітних народів, які проживали в Криму в різні історичні епохи.
Історія кримських татар має чимало як героїчних, так і трагічних сторінок. Але, незважаючи на те, що протягом століть кримські татари не знали спокою, попри всі утиски та неодноразові депортації, вони все ж зуміли зберегти свою мову, багату культуру і традиції.
За словами відомого режисера, сценариста і актора кримськотатарського походження Ахтема Сеїтаблаєва, значення мови і культури для самоідентифікації народу є неоціненним, про це «…взагалі потрібно й говорити, й щось робити …, щоб культурологічний контент взагалі існував. Кримські татари не могли просто забути про культуру та згадати про неї лише у 2021 році. Якби ми почали цікавитися нею лише в 2021 році, нас би не існувало вже декілька століть. Ми постійно нею займаємося й наголошуємо на тому, що саме культурологічна складова і є надпотужним інструментарієм задля проговорення себе, задля самоідентифікації».
Культура і мова є нероздільними духовними вартостям. А рідна мова для кожного народу є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції й досвід попередніх поколінь та дозволяє передавати їх нащадкам. Мова – це історія народу, його світогляд, вона визначає свідомість, творить людину, культуру, історію.
У межах реалізації «Стратегії розвитку кримськотатарської мови на 2022-2032 роки» в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено віртуальну книжкову виставку «Культура, мова та історія кримськотатарського народу».
Пропонуємо переглянути добірку книг з Фонду документів іноземними мовами, на якій представлено видання, що презентують культуру кримськотатарського народу та його історію, а також твори художньої літератури.
Для пошуку інших документів, радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними каталогами.
Інформацію підготовлено
відділом документів іноземними мовами