5 червня 2025 року в Національній бібліотекці України імені Ярослава Мудрого відбулася лекція «Академік Петро Тронько – історик, краєзнавець, патріот України» до 110-річчя від дня народження видатного вченого.
До присутніх із привітальним словом звернувся генеральний директор НБУ ім. Ярослава Мудрого, д-р наук із соціальних комунікацій, професор Олег Сербін, зазначивши, що цьогоріч Україна відзначає дати 110-річчя від дня народження Петра Тронька та 100-річчя Національної спілки краєзнавців України.
Захоплюючу і докладну лекцію докторки історичних наук, професорки, заслуженого працівника культури України, заступниці голови Національної спілки краєзнавців України Руслани Маньковської доповнив змістовний інформаційний матеріал. Руслана Вікторівна, будучи аспіранткою Петра Тимофійовича, з любов’ю і шаною розповіла про свого Вчителя як просту і толерантну людину; високоосвіченого і невтомного, наполегливого і відповідального громадського діяча і справжнього державника, який мав величезну масштабність мислення і діянь.
Закінчивши Київський національний університет імені Тараса Шевченка (нині його почесний професор), Петро Тронько обіймав багато високих посад, займаючись гуманітарними питаннями та ініціюючи проєкти державної ваги. Він зосереджував увагу на збереженні національного спадку для нащадків, за що неодноразово був звинувачений за визначенням радянської влади «в українському буржуазному націоналізмі та марнотратстві». Проте не здавався, не нарікав на часи. Підсумком самовідданої праці П.Т. Тронька стали багатотомні видання державного значення «Історія міст і сіл Української РСР» (26 томів), енциклопедичне видання «Звід пам’яток історії та культури України», науково-документальна серія книг «Реабілітовані історією» (на 2015 р. – 100 книг), що стало справжнім «краєзнавчим вибухом і науковим проривом» (Р. Маньковська). А також – розробка і втілення Пам’яткоохоронної програми козацької тематики (1965); створення музеїв-заповідників, меморіальних і краєзнавчих музеїв; відновлення історичних будівель і церков. Відродження Всеукраїнської спілки краєзнавців (1990), заснування Українського товариства охорони пам’яток історії та культури (1966) і Всеукраїнського фонду відтворення видатних пам’яток історико-культурної спадщини (1996).
На вшанування пам’яті академіка започатковано Премію імені академіка Петра Тронька НСКУ (2012), створено Будинок-музей, його ім’ям названо вулицю в Києві, встановлено меморіальні дошки у Харкові та Богодухові, на острові Хортиця.
Під час заходу були представлені видання з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого, які висвітлюють науковий доробок видатного вченого та розповідають про його життєвий шлях.
Партнери у проведенні заходу – Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого, Інститут історії України НАН України, Національна спілка краєзнавців України.
Захід відвідали керівники Київської міської організації НСКУ Олександр Гончаров і Наталія Терес, представники Національної історичної бібліотеки та Центральної бібліотечної системи Голосіївського району м. Києва, ГО «Київське товариство політв’язнів і репресованих», краєзнавець і вчитель історії Вадим Перегуда, співробітники та відвідувачі бібліотеки.
Інформацію підготувала головний бібліотекар
відділу обслуговування користувачів Тетяна Скирда,
фото провідного бібліотекаря відділу обслуговування