П’ятниця, 9 травня 2025

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 80-річчя від дня (1945) перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

 

image80 років минає з часів закінчення Другої світової війни, яка докорінно змінила карту Європи і світ у цілому. Більше 50 млн. осіб загиблих, десятки мільйонів калік – стали одним із підсумків цієї трагедії XX століття.

Для України війна почалася 14-15 березня 1939 року загарбанням хортиською Угорщиною Карпатську Україну.

Саме в роки війни українці опинилися по різні сторони барикад у боротьбі за незалежність. Вони однаково проявляли мужність і героїзм у лавах УПА і Червоної армії. Бо саме більшовицька Москва і нацистський Берлін, претендуючи на світове панування, навіть йшли на тимчасову співпрацю, аби досягнути своєї мети.

Ключовою складовою «нового порядку» стали цілеспрямовані масові репресії. Україна вкрилася мережею концтаборів та гето – окремих районів міст, куди примусово зселяли людей за певною ознакою. Серед усього жаху, що коївся тоді, трагедія Голокосту – планомірне знищення євреїв, ромів та інших груп – займає особливе місце. Один із символів Голокосту – трагедія Бабиного Яру. 29-30 вересня 1941 року німці вбили більше 33 тисяч євреїв Києва. Пізніше до них додалися й інші представники місцевого населення – більше 200 тисяч загиблих. Багато українських міст або містечок пережили подібні трагедії.

Система концтаборів, вибудувана нацистською Німеччиною, є однією з найжахливіших і найпотворніших речей, до яких докотилося людство. Усього нацисти у Німеччиніimage та окупованих територіях збудували 14033 концтабори. За роки Другої світової війни через т абори смерті пройшли понад 20 мільйонів осіб з 30 країн світу. Приблизно 12 мільйонів людей так і не дожили до звільнення, серед них – близько 2 мільйонів дітей.

У війні брали участь 61 країна (80% населення Землі), воєнні дії відбувалися на територіях 40 з них. До військових формувань мобілізовано 110 млн. осіб. Загальна кількість втрат становить близько 60 млн. чоловік, із них безпосередньо на фронтах загинули 27 млн.

Фронт двічі прокотився територією України з кінця в кінець і залишив значні руйнування.

Сукупні людські втрати на території нашої країни впродовж 1939-1945 років, включаючи військових і цивільних, оцінюють у 8-10 мільйонів осіб. Загалом же з 1941 до 1945 роки, враховуючи тих, хто загинув від рук обох режимів, був вивезений на примусові роботи, репресований або ж депортований, населення України зменшилося із майже 41 мільйона до 27 мільйонів. Наступальні операції на українській землі тривали 680 днів, було вбито і поранено щонайменше 3,5 млн воїнів радянської армії.

Загалом матеріальні втрати України під час війни оцінюють у 100 млрд доларів за тодішнім курсом валют. Країна в результаті Другої світової війни зазнала матеріальних втрат у розмірі понад 45% від збитку усього СРСР: 285 млрд карбованців, що тоді було еквівалентно 100 млрд доларів; 700 міст та 28 тис. сіл зруйновано в Україні. 45,1% житлового фонду зруйновано або виведено з ладу; 1,8 млн житлових будинків у селах зруйновано; 10 млн осіб залишилися без даху над головою після закінчення війни.

Також знищено: 5,6 тис. мостів; 1,916 залізничних станцій; 33 тис. навчальних закладів; 16 тис. підприємств; 18 тис. медзакладів; 19,2 тис. бібліотек.

З території України до лав Червоної армії за роки війни мобілізували приблизно 7 млн осіб. Кожний другий з них загинув, а кожний другий із тих, хто вижив, повернувся інвалідом. Крім Червоної армії, вихідці з України воювали в арміях Польщі (120 тисяч), США (80 тисяч), Канади (45 тисяч), Франції (5 тисяч). Сотні тисяч українців боролися проти нацистів у лавах партизанів та повстанців. Семеро українців були командувачами фронтів і армій, 200 – генералами. Понад дві тисячі українців за героїзм під час боїв отримали найвищу нагороду в СРСР – звання Героя Радянського Союзу. У 1944 році кожен третій військовослужбовець Червоної армії був вихідцем з території України. У піхотних частинах і з’єднаннях 1-4 Українських фронтів українці становили 60-80%.

Пам’ятаймо безвинно загиблих у пеклі війні, а також мільйони українців, які пройшли через нацистські табори, пережили зневагу, голод, убивчо-виснажливу працю, а повернувшись на рідну землю – недовіру і гоніння з боку радянської влади.

З нагоди 80-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого пропонує вашій увазі книжкову виставку. Документи, представлені на виставці, розкривають місце і роль України у Другій світовій війні, внесок українського та інших народів у перемогу над нацизмом. Значна кількість документів розповідає про життя за часів нацистської окупації, про колишніх вимушених остарбайтерів, про Голокост. До перегляду запропоновані художні твори про події Другої Світової війни. Для пошуку інших документів цієї тематики радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Михайла Грушевського, 1; 2-й поверх,

загальний читальний зал № 1

Термін експонування:

06 травня 2025 – 23 травня 2025 року

 

Інформацію підготувала зав. сектору підсобних

фондів відділу обслуговування користувачів Тетяна Скобелко