Субота, 19 квітня 2025

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Презентація книги

Дмитра Назаренка «Київські медики. Портрети»

(Видавничий дім «КИЙ», 2024)

 

15 квітня в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулась презентація книги Дмитра Назаренка «Київські медики. Портрети», що побачила світ 2024 року у Видавничому домі «КИЙ».

Дмитро Назаренко – киянин, випускник Національного медичного університету імені Олександра Богомольця. Лікар-дерматолог, старший науковий співробітник Національного музею медицини України.

У книзі зібрані есе про знакових представників медицини Києва: анатома Володимира Беца, терапевтів Євгена Афанасьєва та Карла Трітшеля, хірурга Олександра Яценка, академіка Теофіла Яновського. Вони були не лише блискучими фахівцями, а й активними громадськими діячами, науковцями, викладачами, кожен із яких зробив вагомий внесок у розвиток не лише медицини, а й культури, освіти, містобудування.

Видання розкриває процес становлення медицини в Києві, зокрема заснування медичного факультету Університету святого Володимира та відкриття Анатомічного театру у 1853 році – двох ключових подій, що заклали основи розвитку медичної науки у столиці.

Під час презентації Дмитро Назаренко влучно порівняв київську медичну спільноту з сузір’ям, у якому зірки різної яскравості творять цілісну картину. Так, імена Яновського, Яценка чи Трітшеля добре знані й сьогодні, тоді як Володимир Бец та Євген Афанасьєв залишаються відомими здебільшого фахівцям. Водночас саме Афанасьєв був одним із ініціаторів створення системи міської каналізації, активно працював у галузях епідеміології, терапії, дерматології, був популярним лікарем-практиком і викладачем.

Особливої уваги, на думку автора, заслуговує постать професора Беца, відкриття якого – зокрема описані ним гігантські пірамідні клітини кори головного мозку, відомі нині як «клітини Беца» – стали вагомим внеском у нейронауку. Але письменник розкриває його ще й як палкого популяризатора історії України, людину широкого інтелектуального обрію.

Розповідь автора під час презентації супроводжувалася показом слайдів із фотографіями архівних документів, що зробило виступ особливо яскравим і наочним. Цей візуальний супровід дозволив присутнім краще уявити атмосферу тієї доби, побачити портрети лікарів, сторінки історії медичних установ і документальні свідчення минулого.

Про ідею створення та роботу над виданням розповіла Зінаїда Стась, видавчиня, редакторка ВД «КИЙ».

Презентація книги відбулася у теплій, щирій атмосфері. Учасники заходу – медики, історики, журналісти, колеги автора – відзначали унікальність видання, його змістовність і водночас легкість викладу.

Гості висловили щиру подяку автору книги Дмитру Назаренку за глибоке дослідження історії київської медицини та захопливу презентацію його видання «Київські медики. Портрети».Також подякували Зінаїді Стась та Видавничому дому «КИЙ» за підтримку та реалізацію цього важливого проєкту.

Завершилась зустріч фото- і – автограф- сесією.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу соціокультурної діяльності Людмила Кудря