Понеділок, 6 січня 2025

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 100-річчя від дня народження Джеральда Малкольма Даррелла (1925-1995),

британського вченого-зоолога, натураліста, письменника-анімаліста

 

imageДжеральд Малкольм Даррелл – британський вчений-натураліст, зоолог, письменник, засновник Джерсійського тресту збереження диких тварин. Хоча він не здобув систематичної освіти, але завдяки самостійним заняттям і всепоглинаючій любові до всього живого йому вдалося зробити чимало для збереження тваринного світу.

Даррелл народився 7 січня 1925 року в індійському місті Джамшедпур, де в той час працював його батько – британський цивільний інженер.

У 1928 році після смерті батька сім’я переїхала до Великої Британії, а п’ять років потому – на грецький острів Корфу. Серед перших домашніх вчителів Джеральда Даррелла було мало справжніх педагогів. Єдиним винятком був натураліст Теодор Стефанідес (1896-1983). Саме від нього Джеральд отримав перші пізнання із зоології. Стефанідес не раз з’являвся на сторінках найвідомішої книги Джеральда Даррелла – роману «Моя родина та інші звірі». Йому присвячена й книга «Натураліст-аматор» (1968).

У 1939 році (після початку Другої світової війни) Джеральд з родиною повернувся назад у Велику Британію і влаштувався на роботу в один з лондонських зоомагазинів. Але справжнім початком кар’єри Даррелла-дослідника стала робота в зоопарку Уіпснейд в Бедфордшірі. Сюди Джеральд влаштувався відразу після війни на посаду «хлопчика на побігеньках». Саме тут він отримав першу професійну підготовку і почав збирати «досьє», що містило відомості про рідкісні та зникаючі види тварин, ще за 20 років до появи Міжнародної Червоної Книги.

У 1947 році Джеральд Даррелл організував дві експедиції – в Камерун і Гаяну. Прибуткуimage ці експедиції не принесли, і на початку 50-х років Джеральд виявився без роботи. Жоден зоопарк Австралії, США та Канади не зміг запропонувати йому посаду. У цей час Лоуренс Даррелл, старший брат Джеральда, порадив йому взятися за перо, тим більше, що «англійці обожнюють книги про тварин».

Перше оповідання Джеральда – «Полювання на волохату жабу» – мало несподіваний успіх, автора навіть запросили виступити по радіо. Його перша книга – «Перевантажений ковчег» (1952) була присвячена подорожі в Камерун і викликала схвальні відгуки як читачів, так і критиків. Автор був помічений великими видавцями, а гонорар за «Перевантажений ковчег» і другу книгу Джеральда Даррелла – «Три квитки до Пригоди» (1953) дозволив йому організувати в 1954 році експедицію в Південну Америку. Однак в Парагваї тоді стався військовий переворот, і майже всю живу колекцію довелося кинути. Свої враження про цю поїздку Даррелл описав у наступній книзі – «Під завісою п’яного лісу» (1955). Тоді ж на запрошення Лоуренса Джеральд Даррелл відпочивав на Корфу. Знайомі місця викликали масу дитячих спогадів – так з’явилася знаменита «грецька» трилогія: «Моя родина та інші звірі» (1955), «Птахи, звірі і родичі» (1969) та «Сад богів» (1978). Перша книга трилогії мала шалений успіх. Тільки у Великій Британії «Моя родина та інші звірі» перевидавалась 30 разів, у США – 20 разів.

Книжки Джеральда Даррелла мають величезну пізнавальну цінність. Мов би мимохідь він ухитряється розповісти про життя тварин так багато, що професійному зоологу майже нічого додати.

Серед фантастичних творів автора найбільшою популярністю користується повість-казка «Балакучий згорток». Деякі містичні оповідання увійшли до складу збірок «Філе з палтуса», «Пікнік та інші неподобства». З незакінчених проєктів можна виділити мюзикл про Дракулу. Даррелл також є автором безлічі поетичних замальовок, більшість з яких так і не було опубліковано за його життя.

Всього Джеральд Даррелл написав понад 30 книг (майже всі вони перекладені на десятки мов) і зняв 35 фільмів. Дебютний чотирьохсерійний телефільм «У Бафут за яловичиною», що вийшов у 1958 році, був дуже популярний у Великій Британії. Через тридцять років Дарреллу вдалося провести знімання в СРСР, при активній участі і допомозі радянської сторони. Результатом став тринадцятисерійний фільм «Даррелл в Росії» і книга «Даррелл в Росії». У СРСР Даррелла друкували неодноразово і великими накладами.

У 1959 році Даррелл створив на острові Джерсі зоопарк, а в 1963 році на базі зоопарку був організований Джерсійський трест збереження диких тварин. Основна ідея Даррелла полягала в розведенні рідкісних тварин в умовах зоопарку і подальшому розселенні їх в місця природного існування. У 21-му столітті ця ідея стала загальноприйнятою науковою концепцією. Якщо б не Джерсійський трест, багато видів тварин збереглися б тільки у вигляді опудал у музеях. Завдяки Фонду від повного зникнення були врятовані рожевий голуб, маврикійський боривітер, мавпи – левовий тамарин золотий та мармозетка, австралійська жаба корроборі, промениста черепаха з Мадагаскару і багато інших видів.

Міжнародна спільнота високо оцінила заслуги Даррелла в галузі охорони тварин. У 1983 році Всесвітній фонд охорони природи присвоїв йому звання командора ордена «Золотий ковчег» – це виключно почесна нагорода, яка є свідченням міжнародного визнання. Немає сумніву, що Джеральд Даррел її справді заслуговує.

Талановитий автор і вчений-натураліст помер 30 січня 1995 р. після невдалої операції на печінці на 71 році життя.

З нагоди 100-річчя від дня народження британського вченого-зоолога у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого організовано книжкову виставку. В експозиції представлені його твори про природу, тварин українською та англійською мовами.

Для пошуку інших документів радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Михайла Грушевського, 1; 2-й поверх.

Термін експонування:

04 січня – 31 січня 2025 р.

 

Інформацію підготувала зав. відділу

обслуговування користувачів Оксана Круліковська