Четвер, 21 листопада 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 235-річчя від дня народження Джеймса Фенімора Купера (1789-1851), американського прозаїка

 

imageДжеймс Фенімор Купер – американський письменник-романтик, основоположник історичного, авантюрного та соціально-критичного роману в літературі США. Автор 33 романів, зокрема морських, сатиричних, звичаєвоописових. Купера називають «американським Вальтером Скоттом», тому що він осмислив історію своєї молодої країни.

Майбутній письменник з’явився на світ у 1879 році в місті Берлінгтон (штат Нью-Джерсі) в сім’ї хлібороба. Його батьки були заможними і змогли дати синові гідну освіту: спочатку він навчався у місцевій школі, а згодом був відправлений до Єльського коледжу.

Але навчання в коледжі не дуже припало до душі юному Куперу і в 17 років він йде на морську службу. Спочатку Джеймс служив моряком на торговому кораблі, після на військовому. Майбутній письменник плавав по Великим Озерам, Атлантичному океану. Під час подорожей Фенімор відкрив для себе світ, набрався життєвого досвіду. У 1810 році помирає батько Джеймса, і він завершив свою морську кар’єру, отримавши на той час пристойний спадок. Через рік Фенімор Купер одружується і починає вести осілий спосіб життя, оселившись в містечку Скарсдейл. У 1821 році він написав свій перший твір «Обережність».

Відомим письменник став уже після виходу друком патріотичного роману «Шпигун»image (1821), в якому висловив інтерес до війни за незалежність, що проходила в Америці. Його книги швидко стали популярними в усьому світі. Джеймс в 1826 році відправляється в «літературне турне» по Європі. Тривалий час він проживав у Франції і Італії, цікавлячись Старим і Новим Світом.

До історичних романів Купера належать «Лайонел Лінкольн, або Облога Бостона» (1825), присвячений війні за незалежність США, «Долина Віштон-Віш» (1829) – про пуританів Нової Англії, де вперше використаний мотив змішаного шлюбу та «індіанського полону», «Мерседес із Кастилії» (1840) – роман про плавання Xристофора Колумба та низка інших.

Як зачинатель морської теми, Купер є автором «Лоцмана» (1823), авантюрного роману про Джона Пола Джонса, американського флотоводця епохи війни за Незалежність, «Червоного Корсара» (1828), «Морської чарівниці» (1830) та «Двох адміралів» (1842). Досвідом служби на флоті навіяна документальна «Історія флоту Сполучених Штатів» (1834).

Основним твором Купера вважається пенталогія про Шкіряну Панчоху (її ще, не зовсім точно, називають циклом «романів про індіанців»). До пенталогії входять романи «Піонери» (1823), «Останній з могікан» (1826), «Прерія» (1827), «Слідопит» (1840) i «Звіробій» (1841). Над цим великим твором прозаїк працював з перервою майже двадцять років – з 1823 по 1841.

Роки перебування у Європі (1826-1833) змусили Купера розгорнути низку зіставлень американської демократії з європейською тиранією як наслідив розвитку двох різних цивілізацій – суто американська, настільки ж правильна, наскільки й однобока антиномія. Ця ідея, витримана іноді в дещо схематичному, пропагандистському дусі, пронизує роман «Браво» (1831), присвячений венеціанській республіці, «Генденмауер» (1832) і «Кат» (1833).

Однак повернення письменника у США у 1833 р. викликало зворотну реакцію розчарування, пов’язаного зі зміною у його світогляді – замість демократії він виявив на батьківщині тенденції до власництва та накопичення. Купер написав сповнений гіркоти «Лист до співвітчизників» (1834). Цей документально-публіцистичний твір відкрив нову грань творчості письменника – сатиричний памфлет, яким став роман «Монікіни» (1835), книги «Додому» (1838), а також «Американський демократ» (1838). Ці книги спричинили жорстку полеміку в пресі та цькування на письменника, звинуваченого в «антипатріотизмі».

У цій ситуації Купер відчув необхідність повернутися до трилогії романів про земельну ренту, ще іменовану «Хроніками Літтлпейджа» («Сатанстоу», 1845; «Землемір», 1845; «Червоношкірі», 1846), де тема соціальна – питання про землеволодіння обертається дидактичною стороною, шкодячи тим самим цікавості оповіді.

Пізня творчість Купера, особливо морські романи цього періоду («На суші та на морі», 1844; «Джек Гір», 1845; «Морські леви», 1849), а також «Мисливець на бджіл» (1848), свідчить про наростання песимізму та зацікавлення релігійними мотивами та містицизмом.

Джеймс Фенімор Купер помер 14 вересня 1851 року від цирозу печінки і похований на сімейному кладовищі у Куперстауні.

З нагоди 235-річчя від дня народження видатного американського письменника у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого організовано книжкову виставку. В експозиції представлені його твори українською, англійською, німецькою та польською мовами.

Для пошуку інших документів радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Михайла Грушевського, 1; 2-й поверх.

Термін експонування:

13 вересня – 30 вересня 2024 р.

 

Інформацію підготувала зав. відділу

обслуговування користувачів Оксана Круліковська