"Це історія про те, що неможливо позбавити людину свободи: вона все одно буде її прагнути й шукати, навіть ціною власного життя. Це історія про нашу свободу – як внутрішню, так і зовнішню. Це про захист своєї родини, своїх інтересів, своєї честі... Про Батьківщину, яка набуває для нас все більшого й більшого значення. Батьківщина для нас вже не просто територія, а внутрішнє духовне поняття й переживання. Саме зараз воно стає все реальнішим і таким, без якого ми більше не зможемо жити, не зможемо себе поважати. Тим, що для нас вже стало важливішим, ніж саме життя".
Режисер фільму «Довбуш» Олесь Санін
Показ художнього фільму «Довбуш» (Україна, 2023)
6вересня в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ художнього фільму Олеся Саніна «Довбуш».
«Довбуш» — український історичний фільм в основі сюжету якого — життя найвідомішого з опришківських ватажків — Олекси Довбуша. Події фільму відбуваються в Карпатах на початку XVIII століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори. Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий — справедливості. Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса. Шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша. Але йому вдається їх перехитрити. З тих пір і розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Легенду, яка виявилася надзвичайно актуальною зараз, в часи, коли Україна веде свою запеклу боротьбу.
Стрічка розповідає про любов, боротьбу, нерівність, вірність, відданість своєму слову, поклику, вміння та головне бажання – відстояти своє попри все. Одна з головних думок лунає в короткому діалозі, де Марічка (Даша Плахтій) пропонує Олексі (Сергію Стрєльнікову) втекти від усіх та жити вдвох, не наражаючи життя на небезпеку. На це головний герой відповідає, що він хоче «жити вільно тут, на своїй землі» і вступає у, здавалось би, нерівний бій із ворогом.
«Довбуш» — наймасштабніший український фільм. Для зйомок побудували і відновили понад 20 локацій. У наймасштабніших сценах брали участь 500 людей, а одночасно в кадрі перебувало по 50 каскадерів. Творці фільму їздили в експедиції, вивчали ремесла та техніки бою XVIІІ століття.
Фільм знімали на Івано-Франківщині: на Скелях Довбуша, у селах Микуличин, Криворівня. Окрім Прикарпаття, зйомки проходили ще у чотирьох областях — на Львівщині (у Свірзькому замку), на Закарпатті (на території заповідника Свидовець та у селищі Ясіня), на Тернопільщині (у Збаражі) та у Києві.
Прем'єра відбулася 24 серпня 2023 (раніше реліз було скасовано через російське вторгнення в Україну). Фільм також вийшов у широкий прокат за кордоном – у Німеччині, Чехії, Словаччині, Литві, Естонії, Латвії та Кореї. Загалом права на фільм купили 20 країн світу.
Стрічка «Довбуш» – це кіно, покликане об’єднати всіх небайдужих до Батьківщини, історія про незламність та відстоювання свободи на тлі буремних подій.
Легенда про Довбуша чіпляє: глибоко, на емоційному рівні. Адже відкриває нам сторінки нашої історії, повертає до коріння й надихає на боротьбу, яка триває до тепер…
Дякуємо Олесь Санін за можливість подивитися це потужне кіно! Довбуш зараз у кожному з нас!!!
Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу