Субота, 2 березня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

19 січня 2024 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася лекція музикознавиці Валентини Кузик «Магія «Щедрика» Миколи Леонтовича».

На заході доктор філософії мистецтва, лауреатка премії імені Миколи Лисенка (2002), дослідниця творчості Миколи Леонтовича Валентина Володимирівна Кузик ознайомила слухачів з біографією та творчою діяльністю всесвітньо відомого українського композитора, хорового диригента, педагога, збирача музичного фольклору, громадського діяча, автора широковідомих хорових обробок українських народних пісень, зокрема – «Щедрик». Розповіла про діяльність найбільш потужного мистецького об’єднання 1920-х років, що створено на знак пам’яті про вбитого композитора і стало виявом духовної сили Українського відродження 20-х років ХХ століття – «Музичне товариство імені Леонтовича».

Валентина Володимирівна Володимирівна розповіла про вивчення музичного твору «Щедрик». В опрацюванні Миколи Леонтовича пісенний твір «Щедрик» з поспівки прадавніх часів українського фольклору  став унікальним явищем світової культури. Як зазначено науковицею «головне зерно твору – чотиризвучний мотив, що повторюється незмінно з проведенням у всіх партіях 68 разів… М. Леонтович вдається до використання розмаїтих технік композиторського письма, не порушуючи головного принципу безперервного руху… Композиція вражає тим, що в ній досягнуто наскрізного драматургічного розвитку завдяки, насамперед, поліфонічним принципам мислення, що надзвичайно рідко зустрічаємо в музиці митців ХХ століття».

Досліджуючи тайну магії «Щедрика» ще з 2013 року Валентина Кузик визначила п’ять векторів аналізу геніального твору, а саме: історичний, музичний, вербальний, графічний, нумерологічний, зазначивши, що їх може бути і більше.

На лекції у розгорнутій формі, з оригінальними авторськими ілюстраціями досвідчена музикознавиця яскраво та аргументовано довела унікальність блискучого твору, що більш ніж сторіччя залишається неперевершеним музичним явищем завдяки генію Миколі Леонтовичу.

Процес опрацювання «Щедрика» композитором тривав майже шість років. Твір вперше прозвучав на Різдво 25 грудня 1916 року (за старим стилем) у Києві в Андріївській церкві у виконанні хору студентів Свято-Володимирського університету під орудою Олександра Кошиця.  

Фонди Національної бібліотеки України поповнилися науковими виданнями Кузик, які музикознавиця подарувала бібліотеці, що доповнило представлену книжкову добірку видань.

Захід завершився виконанням музикознавицею на роялі фрагментів «Щедрика» під звучання дзвоників і маракасів та під оплески відвідувачів, вражених цікавою і змістовною лекцією.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу обслуговування користувачів Тетяна Скирда

фото завідувача сектору обслуговування користувачів загального читального залу №1 відділу

 обслуговування користувачів Наталії Опенько