Неділя, 22 грудня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

19 грудня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася Презентація бібліографічних покажчиків «Михайло Бойчук і бойчукісти» та «Биківня – територія пам’яті».

Біобібліографічний довідник «Михайло Бойчук і бойчукісти» (К. : Нац. б-ка України ім. Ярослава Мудрого, 2022) представила завідувач науково-бібліографічного відділу НБУ ім. Ярослава Мудрого, заслужений працівник культури України, науковий редактор видання Валентина Кононенко. Вона розповіла про здобутки українських митців 1920-х рр., зокрема про творче об’єднання художників-монументалістів, відомих як «бойчукісти». Окреслила структуру видання, де в чотирьох розділах вміщено відомості про літературу, присвячену Школі Михайла Бойчука; персоналії за абеткою прізвищ мистців; про вшанування пам’яті бойчукістів та бібліографічні видання за темою. У довіднику представлено майже 6,5 тис. бібліографічних записів більш ніж за 110 років (1909-2021) з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого та провідних бібліотек України. Упорядник та автор статті «Монументальна Школа Михайла Бойчука» – головний бібліограф науково-бібліографічного відділу Олена Білик.

Бібліографічний покажчик «Биківня – територія пам’яті» (Вінниця : ТОВ «Меркюрі-Поділля», 2023) було розроблено і представлено співробітниками Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили». Унікальність покажчика полягає в тому, що він є першою спробою довідкового видання, що репрезентує публікації другої половини ХХ ст., присвячені Биківнянській трагедії. Покажчик охоплює публікації 1941-1991 рр., які з’явилися друком в Україні та інших країнах світу українською та російською мовами. Також планується підготовка другої частини даного покажчика, яка стосуватиметься видань з 1991 року до сьогодні.

Заступник генерального директора з наукової роботи, кандидат філологічних наук Тетяна Шептицька зазначила, що Биківнянські могили є найбільшим в Україні місцем поховання жертв масових політичних репресій 1937-1941 рр., а по суті – таємного закопування тіл людей, розстріляних у київських в’язницях НКВС переважно за сфальсифікованими звинуваченнями, серед яких і тіла Михайла Бойчука, його дружини Софії Налепинської-Бойчук та учнів. Бібліографічний покажчик укладено за хронологічним принципом. Як зауважила пані Тетяно, фактично покажчик є «документом доби», адже зафіксовує інформацію про те, як змінювалася зацікавленість громадськості Биківнянською трагедією та як зростала увага до теми не лише журналістів, а й урядових кіл та наукової спільноти. Відповідальний за випуск бібліографічного покажчика, науковий співробітник Заповідника, доктор філософії (PhD) Микола Бривко розповів про мету створення бібліографічного покажчика та принципи структурування джерел. Упорядники покажчика – Олена Полідович, Валерій Філімоніхін; автор вступної статті – Тетяна Шептицька, науковий консультант – кандидат історичних наук Роман Подкур.

Із схвальними відгуками про видання виступили старший науковий співробітник НІМЗ «Биківнянські могили» Тамара Бойко; полковник юстиції у відставці, член комісії Київської міської ради з питань поновлення прав реабілітованих Андрій Амонс; кандидат філологічних наук, журналістка, науковець Галина Ільєва.

Захід відвідали представники бібліотек Голосіївського та Шевченківського району Києва, співробітники та користувачі НБУ ім. Ярослава Мудрого.

Партнери заходу – Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого» і Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили».

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу обслуговування користувачів Тетяна Скирда,

фото бібліотекаря відділу обслуговування

користувачів Анастасії Опімах