Субота, 9 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Показ документального фільму

«Код предків» (Україна, 2019)

 

 6 липня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ документального фільму «Код предків». Партнер кінопоказу – «Фреш Продакшн Ю ЕЙ».

Ця стрічка є дослідженням витоків українського народу, пошук його самобутності шляхом вивчення мелодизму слов’янської етнографічної спадщини. Автори фільму намагалися проаналізувати зв'язок між народами за допомогою музики і фольклору та показати розлогу картинку ужиткової, фольклорної культури, глибоко копаючи в минуле та чітко позначаючи при цьому, спільні й головні теми пісень та вірувань різних народів.

Український фольклор у фільмі представила співачка та композиторка Катя Чілі, яка виконала головну роль. Енергетика Каті та її особисте, особливе ставлення до народних співів і знань, зашитих у них, є ледь не головним магнітом «Коду предків». У Криворівні Івано-Франківської області, де проходили зйомки фільму, вона не просто слухає розповіді про те, як проходили весілля, як співали на свята чи як прикрашали побут, – вона, співачка з дитинства, проводить усе через себе. Наприклад, пояснюючи джерело співу в людині, Катя промовляє дещо філософське, а не просто музичне: «Співає радість, страх – не співає». А далі каже про сльози як про емоційний ефект від співів: «Помічали, як сльози котяться, а ви на них санкції не давали? Сльози, мурашки чи просто так сердечко відкривається? Для себе я це називаю “сльози сили”... Це барометри чогось дуже-дуже цінного».

Документальний фільм «Код предків» балансує між точним та емоційним, між інформацією й душевністю, між наукоподібністю й людяністю, постійно змінюючи настрій, ритм і фон. Цікаво і правильно у фільмі виконаний перехід з минулого в теперішнє, ніби як елемент наступництва, як успадкування давнини сьогоденням. Пояснення елементів різних обрядів – як печуть, святкують, прикрашають, вдягаються, танцюють, співають – левова частина фільму, який представив багату етнографічну культуру України.

Світова прем’єра стрічки відбулася 13 жовтня 2020 року.

 

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу

соціокультурної діяльності

Юлія Гриценко