Субота, 23 жовтня 2021

Новини і події

Графік роботи

Понеділок - п'ятниця
з 10:00 до 20:00;
субота, неділя -
з 10:00 до 18:00.
Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 95-річчя від дня народження А. Д. Базилевича (1926 – 2005), українського графіка, народного художника України

 

image

Анатолій Дмитрович Базилевич народився 7 червня 1926 року на Вінничині у родині інженера. У 1947 році вступив до Харківського художнього інституту, де його вчителями були такі відомі українські художники як Г. Бондаренко, Й. Дайц, Є. Світличний, А. Страхов, І. Філонов, О. Кокель.

Перша книжка, оформлена А. Базилевичем, побачила світ у 1951 році в Харківському книжково-газетному видавництві, це були «Байки» Г. Брежньова. Наступного року з’явилися його ілюстрації до «Байок» І. Крилова, що вийшли друком у київському видавництві «Молодь».

Після закінчення інституту у 1953 році Анатолій Базилевич переїхав до Києва і почав активно співпрацювати з видавництвами «Молодь», «Веселка», «Дніпро», «Мистецтво», «Радянський письменник», «Радянська школа», з естампним цехом Комбінату монументально-декоративного мистецтва та редакцією діафільмів «Укркінохроніки». У 1956 році А. Д. Базилевича прийняли до Спілки художників України. 

Анатолій Дмитрович створив численні цикли малюнків, у яких глибоко, з тонким розуміннямimage стилю письменника інтерпретував образи класичної та української літератури. В його доробку – ілюстрації до творів Івана Котляревського, Григорія Квітки-Основ`яненка, Тараса Шевченка, Миколи Гоголя, Марка Вовчка, Ярослава Гашека, Михайла Шолохова та інших. Він залюбки ілюстрував книги для дітей, розкриваючи перед ними чарівний і барвистий світ казок Олександра Пушкіна, Ганса Крістіяна Андерсена, Шарля Перро, братів Грімм, Івана Франка, пройнятих теплим гумором «Співомовок» Степана Руданського, українських народних казок і казок народів світу. Анатолій Дмитрович був одним із кращих ілюстраторів дитячої книги в Україні. В ілюстраціях до книжкових видань для читачів-дітей митець завжди знаходив найвиразнішу форму малюнка, який би залишився в уяві дітей.

У 1959 р. видавництво «Дніпро» звернулося до Анатолія Дмитровича з пропозицією проілюструвати подарункове видання «Енеїди» І. Котляревського. Відтоді розпочалася епохальна робота художника, яка тривала майже 10 років. Тема «Енеїди» стала провідною в творчості митця. Саме під час роботи над цією поемою він остаточно відмовився від «живописної» манери та утвердився як яскравий український графік. Вихід у світ у 1968 р. «Енеїди», ілюстрованої А. Базилевичем, став тріумфом. Художникові було надано звання заслуженого діяча мистецтв УРСР (1969). Його ілюстрації прикрасили понад півсотні перевидань цього твору.

Визначальна риса самобутньої мистецької особистості Базилевича – природне почуття гумору. Саме в цьому один з виявів органічної близькості художника до фольклору, який живить мистецтво Базилевича не лише образами, а й художніми прийомами втілення. Як і в фольклорі, в творчості художника гумор переплітається з сатирою, іронією, шаржем, і сміх стає в нього гострою викривальною зброєю. Близькі художникові ліричні та епічні теми.

image

У 1993 р. Анатолію Дмитровичу було надано звання народного художника України. 

У 1996-му та 2006 р. з нагоди 70-річного і 80-річного ювілеїв майстра в м. Києві відбулися його персональні виставки. 

30 червня 2005 р. великого майстра не стало. Поховали його на Байковому кладовищі в Києві.

А. Базилевич володів унікальним умінням засобами лаконічного рисунка – пером, олівцем чи пензлем – створювати глибокі психологічні образи. Завдяки своїм довершеним творам він назавжди ввійшов в історію світового мистецтва. Рисунок Анатолія Дмитровича – легкий, невимушений, гнучкий, точний. Реалістичними засобами художник майстерно, з особливою виразністю передає людську постать у найскладніших положеннях і ракурсах, а обличчя виписує в найтонших проявах міміки.

До 95-річчя від дня народження А. Д. Базилевича (1926 – 2005), українського графіка, народного художника України в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено книжкову виставку. В експозиції представлені видання та публікації  про життєвий і творчий шлях митця та художні твори, ілюстровані А. Д. Базилевичем.

На виставці представлено документи з фондів НБУ імені Ярослава Мудрого. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

Виставка експонується за адресою: вул. Михайла Грушевського, 1; 2-й поверх.

Термін експонування: 5 – 19 червня 2021 р.

 

Інформацію підготувала провідний бібліотекар відділу  

соціокультурної діяльності  

Гриценко Ю. А.