П’ятниця, 23 жовтня 2020

Новини і події

Графік роботи

Понеділок - п'ятниця
з 10:00 до 20:00;
субота, неділя -
з 10:00 до 18:00.
Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До Дня українського кіно

 

image

Щороку, у другу суботу вересня в Україні відзначається День українського кіно – професійне свято вітчизняних кінематографістів, а також всіх шанувальників цього дивовижного мистецтва, без якого неможливо уявити розвиток сучасної культури.

Свою історію український кінематограф веде від 1893 року, коли ще за два роки до братів Люм’єр український механік-винахідник Йосип Тимченко розробив свій аналог кінознімального апарату та продемонстрував «живі картинки» під назвою «Наїзник» та «Метальник списів».

Першим вітчизняним кінематографістом вважається харківський фотограф Альфред Федецький. 30 вересня 1896 року він зафільмував перший документально-хронікальний сюжет тривалістю 1,5 хвилини, а у грудні того ж року влаштував перший кіносеанс у Харківському оперному театрі.

Першим кіновиробничим підприємством на території сучасної України стало створене в Катеринославі (нині – місто Дніпро) у 1911 році «Південно-російське акціонерне товариство Сахненко, Щетинін і Ко», де того ж року режисер Данило Сахненко зняв перший український ігровий фільм «Запорізька Січ».

Впродовж ХХ століття українські митці створили власну яскраву кіномистецьку школу, яка збагатила світовий кінематограф і стала надійним підґрунтям для нових здобутків прийдешнього покоління кіномитців.

Завдяки поєднанню незабутніх традицій та творчих зусиль вітчизняних кінематографістів сучасне українське кіно сьогодні активно прокладає шлях на вітчизняні та світові екрани.

День українського кіно був встановлений на підтримку українських кінематографістів. Офіційного статусу це свято набуло у 1996 році після підписання Президентом України відповідного Указу.

Невипадково склалося, що День українського кіно відзначається у вересні і майже співпадає з днем народження фундатора українського кінематографа Олександра Довженка, а відтак, основні урочистості за участю перших осіб держави відбуваються на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

За багатолітньою традицією, в ці дні українські кінематографісти відвідують батьківщину митця, м. Сосницю, де беруть участь у заходах із вшанування його пам’яті.

У рамках відзначення Дня українського кіно відбувається ще одна значна акція – визначення лауреата Державної премії України імені Олександра Довженка, яка присуджується за вагомий внесок у розвиток українського кіномистецтва щорічно до 10 вересня. Лауреатом Премії минулого року стала легендарна актриса, Герой України Ада Роговцева.

Також, з нагоди Дня українського кіно місяць вересень буває насиченим на кіномистецькі події: відбуваються кінопокази, проходять прес-конференції, засідання, круглі столи, присвячені проблемам українського кінематографу.

Цьогоріч День українського кіно припадає на 8 вересня. Дуже символічно, що напередодні свята у вітчизняному кінематографі відбулась знакова подія – на екрани кінотеатрів країни вийшла в прокат довгоочікувана картина режисера Олеся Янчука «Таємний щоденник Симона Петлюри», яка була створена на Національній кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

До Дня українського кіно в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено книжкову виставку, матеріали якої розкривають історичний рух кінематографічного процесу в Україні, розповідають про кіномитців, які своєю працею збагатили вітчизняне кіно ХХ-ХХІ століття.

 

Виставка експонується за адресою: вул. Набережно-Хрещатицька, 1;

загальний читальний зал.

 

Термін експонування: 6 вересня – 12 жовтня 2018 р.

 

 

Інформацію підготувала

головний бібліотекар відділу соціокультурної діяльності

Сливка О. В.

 

image