П’ятниця, 27 грудня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Прижиттєві видання творів видатних діячів науки і 

культури України ХІХ – першої половини ХХ ст. у

фонді рідкісних і цінних книг НБУ ім. Ярослава Мудрого

 

Кожна нація має своїх письменників та поетів, художників, вчених, політичних та громадських діячів, які боролися за незалежність свого народу. Для України такими особистостями, безумовно,  в різні часи були і залишаються Тарас Шевченко, Іван Франко, Леся Українка та багато інших видатних класиків, твори яких формували в українській літературі і культурі національне самоусвідомлення, процес якого розпочався в Україні наприкінці ХІХ століття. Окреме місце у цьому процесі посідали праці українських вчених-дослідників: істориків, етнографів, фольклористів, мовознавців та літературознавців тощо.

Бібліотеки завжди пишаються наявністю у своїх фондах прижиттєвих видань творів класиків української літератури, діячів культури і мистецтва, праць відомих основоположників науки і техніки.

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого розпочинає новий цикл віртуальних виставок саме таких видань, що зберігаються в колекціях рідкісних і цінних книг ХІХ – першої половини ХХ ст. На віртуальній виставці представлено прижиттєві видання творів Івана Франка та Лесі Українки, Івана Максимовича та Пантелеймона Куліша, праці Михайла Грушевського, Миколи Сумцова, Михайла Возняка та інших відомих діячів України.

Красномовніше за будь-які слова скажуть самі за себе презентовані на цій виставці унікальні та раритетні видання з фонду відділу рідкісних і цінних книг, що вийшли друком ще за життя їхніх авторів, та ресурси електронної бібліотеки  «Культура України».

Водночас користувачам Бібліотеки пропонується ознайомитися з цими та іншими виданнями даної тематики у читальному залі рідкісних і цінних книг  10-30 грудня 2024 р. за адресою: вул. Набережно-Хрещатицька, 1, кімн. 212, 3-й поверх.

Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами, зокрема, пошуковим апаратом і документами з фонду зазначеного вище відділу.

 

Інформацію підготовлено
 відділом рідкісних і цінних книг 

 

1/28

Аркас, Микола Миколайович. Історія України-Русі : з 210 мал. і портр. та 9 картами / написав Микола Аркас. – Спб. : Друк. т-ва «Общественная польза», 1908. – XVI, 384 с. : іл., [15] арк. іл. – Прижиттєве вид.

 

Шифр зберігання: Рк Т3(2Ук) А82

Електронна копія: http://web.nlu.org.ua/view.html?id=868 

 

Відкриває віртуальну виставку прижиттєвих видань творів видатних діячів науки і культури України найбільш відома праця Миколи Аркаса (1853–1909) – людини широкого спектру інтересів і великого таланту. Він був і військовим, і композитором, культурно-освітнім діячем, меценатом і українським істориком. Його популярний нарис «Історія України-Русі», що не втратив своєї актуальності і в наші дні, прославив ім’я Миколи Аркаса у віках та забезпечив його авторові пошану і вдячність нащадків.

Представлене перше прижиттєве видання «Історії України-Русі» М. Аркаса вийшло друком 1908 р. за редакцією письменника, історика й філолога Василя Доманицького (1877–1910). Цю працю, що стала результатом тривалої дослідницької роботи, Аркас задумав ще 1901 р. у вигляді популярного нарису для навчання онука Миколи. Однак згодом вона перетворилась на ґрунтовну розвідку з історії українського народу від давніх часів до початку ХХ ст., викладену у найдоступнішій формі, що була зрозуміла навіть непідготовленому читачеві. Книга М. Аркаса одразу набула надзвичайної популярності – видання накладом 7000 примірників розійшлося впродовж одного місяця. Більшу частину накладу другого видання цієї праці було спалено російськими військами під час Першої світової війни, зрештою, воно стало бібліографічною рідкістю. До речі, видатний громадсько-політичний діяч Євген Чикаленко (1861–1929) вважав книгу Миколи Аркаса найкориснішою для популяризації української справи після шевченкового «Кобзаря». На жаль, за радянських часів цю працю було заборонено як «буржуазно-націоналістичне» видання. І тільки 1990 р., за часів так званої «перебудови» М. Горбачова, вийшов дозвіл на нову публікацію «Історії України-Русі» М. Аркаса – цієї великої історіографічної пам’ятки початку ХХ століття.