П’ятниця, 12 квітня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 160‑річчя Бориса Грінченка (1863–1910),
українського письменника, лексикографа, історика, педагога
 

 

Україна! У цьому слові для мене все. 

Б. Грінченко

 

Борис Дмитрович Грінченко народився 9 грудня 1863 року на хуторі Вільховий Яр поблизу села Руські Тишки, нині – Харківського району Харківської області, в родині збіднілих дрібнопомісних дворян. Із раннього дитинства він виявив великий потяг до знань, бажання оволодіти багатствами друкованого слова.

Під враженням від прочитаного обдарований підліток починав писати й сам. Він створив рукописний журнал, який заповнював власними оповіданнями та віршами. Із 1874-го по 1879 р. Б. Грінченко навчався у Харківському реальному училищі, де зблизився з народницькими гуртками. За поширення заборонених царським урядом видань його заарештували і кілька місяців тримали в ув’язненні. Після звільнення Борису Дмитровичу довелося залишити навчання і самому почати заробляти на прожиття.

Здобута самоосвіта дозволила Б. Грінченку скласти іспити на звання «народного вчителя» при Харківському університеті. Із 1881-го почалася його освітньо-педагогічна діяльність, яка тривала до 1893 р. Вчителював він у селах Харківщини, Сумщини, Катеринославщини. Це були неймовірно багаті й насичені роки. Учителювання Б. Грінченко поєднував з фольклорно-етнографічною, культурологічною, науковою та лінгвістичною роботою і багато писав. Його різножанрові твори регулярно друкувалися в журналах та альманахах або під його власним прізвищем, або під псевдонімами. Вийшли друком його поетичні збірки «Пісні Василя Чайченка» (1884), «Під сільською стріхою» (1886), «Під хмарним небом» (1893), «Пісні та думи» (1895), «Хвилини» (1903). Від 1894 р. Борис Дмитрович працював в Чернігівському губернському земстві. Важка й кропітка робота забирала в письменника майже весь вільний час. Творив він за рахунок сну й відпочинку, до того ж був людиною дуже працелюбною. До кола його інтересів увійшла наука – етнографія, фольклористика тощо. На межі століть вийшли друком його наукові розвідки: «Етнографічні матеріали, зібрані в Чернігівській і сусідніх з нею губерніях» у трьох томах (1895–1899), «З вуст народу» (1900), «Література українського фольклору (1777–1900)» (1901). У 1902 р. письменник перебрався до Києва. Тут разом з дружиною Марією Загірною він працював над укладанням своєї головної лексикографічної праці – над чотиритомником «Словарь української мови» (1907—1909).

Унаслідок харківського ув’язнення здоров’я письменника було підірване туберкульозом і не витримало такого безперервного напруженого ритму. Останньою краплею його життєвого випробування стала смерть дочки Насті та її немовляти. Різке загострення хвороби змусило його вирушити на лікування до Італії, однак, по-перше, було запізно; по-друге, зима і весна того року видалася там дуже холодною. 

Життя невтомного трударя, палкого патріота України, талановитого літератора і вченого обірвалося в м. Оскендалетті 6 травня 1910 р. Він пішов з життя лише на 47-му році життя. Поховано Бориса Дмитровича Грінченка в Києві, на Байковому кладовищі. Його могилу доглядають науково-педагогічний колектив і студенти вишу, який носить його ім’я.

У кожному блоці інформації віртуальної виставки вміщено бібліографічні описи книг з анотаціями. Для збереження максимальної автентичності відтворення тогочасних реалій бібліографічний опис видань частково складено із дотриманням орфографії оригіналів. Матеріал віртуальної виставки розташовано в певному порядку: спочатку літературні й публіцистичні твори автора (у тому числі ті, що були надруковані під псевдонімами) та його наукові праці в алфавітному порядку назв, потім – лексикографічні твори.

Окрім віртуальної виставки до уваги відвідувачів Бібліотеки – традиційна виставка видань, автором яких є Борис Грінченко та які зберігаються у фонді відділу рідкісних і цінних книг. Із нею можна ознайомитись у читальному залі рідкісних і цінних книг від 7-го по 28 грудня 2023 р. за адресою: вул. Набережно-Хрещатицька, 1, кімн. 212, 3-й поверх.

Для пошуку інших творів друку Бориса Грінченка пропонуємо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та її традиційними картковими каталогами.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар
відділу рідкісних і цінних книг Галина Нелипа

1/26

Грінченко, Борис. Братства і просвітна справа на Вкраїні за польського панування до Б. Хмельницького / Борис Грінченко. — Вид. друге. — Черкаси : Вид. т‑во «Сіяч», 1917 (Друк. Х. Д. Раздольського). — 34 с. — (Сіяч. Видавниче Т‑во ; № 5). — Б‑ка Сірополка.

 

Шифри зберігання:  Рк  А581142 ; ФС  Э37  Г85

 

Електронна копія:  http://elib.nlu.org.ua/object.html?id=14027 

 

Запропонована увазі користувача праця належить до просвітницьких творів Бориса Грінченка; її присвячено дослідженню ролі церковних братств у релігійному та світському житті в Україні XVI – першої половини XVII ст. Брошура має шість розділів: «Церковна справа до Унії» ; «Початок братств» ; «Унія» ; «Школи й друкарні» ; «Як тоді книги були» ; «Петро Могила». Автор розглядає як позитивні, так і деякі негативні аспекти культурно‑освітнього життя тодішніх України та Польщі.