Субота, 9 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

З історії українського друкарства.

До 175-річчя від дня народження

Кароля Беднарського (1848–1911),

українського друкаря

 

Книги – морська глибина: хто в них пірне аж до дна,

той, хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить

                                                                         І. Франко

 

image

Кароль (Карло) Беднарський народився 4 листопада 1848 р. у Львові, де здобув початкову і частково середню освіту. Ще в юнацькі роки захопився технічними науками, з 1866 р. вивчав друкарську справу і того ж року почав працювати у друкарні Ставропігійського інституту у Львові. Впродовж 1871 р. навчався друкарській справі у Відні, а через рік розпочав роботу у львівській поліграфічній фірмі Ґромана й Добрянського, де застосовував новинки друкарського мистецтва і знання, набуті у Відні.

У 1881 р. після смерті Франца Сарницького, тодішнього управителя друкарні Товариства ім. Шевченка у Львові, К. Беднарського запросили обійняти цю посаду. Із його приходом в НТШ змінилися характер і масштаби праці друкарні: було проведено оснащення новим обладнанням, окрім книжок друкувалися плакати, таблиці, каталоги, бланки, рахунки «і взагалі все, що лиш належить до сфери друкарського мистецтва».

Друкарня виконувала значну частину робіт на замовлення. Із 1892 р. «під зарядом К. Беднарського» вийшло понад 600 багатосторінкових наукових книжок різних назв і форматів, що їх підготували секції і комісії Товариства. Серед найважливіших такі серійні та серіальні видання, як «Записки НТШ», «Збірник Історично-філософічної секції», «Збірник Філологічної секції», «Етнографічний збірник», «Жерела до Історії України-Руси», «Матеріали до українсько-руської етнології», «Часопись правнича і економічна» та ін. Більша частина цих видань мала тираж понад 200 примірників.

Друкарня випускала твори Івана Котляревського, Тараса Шевченка, Юрія Федьковича та багатьох інших українських письменників, наукові видання, літературні часописи («Правда», «Зоря», «Літературно-науковий вістник»); здійснювалося друкування шкільних підручників тисячними накладами, великої кількості «дрібної» продукції.

Уся зазначена вище діяльність сприяла створенню доброго імені Товариства серед наукової громади України і світу. Книжки НТШ до 1914 р. потрапляли у 196 країн світу.

Кароль Беднарський був головою друкарні НТШ протягом тридцяти років (1881–1911). За час його керівництва вона стала найбільшим центром видання української літератури в Галичині. Видавець контактував із багатьма відомими науковцями, громадсько-культурними діячами України і закордону. Багато знаних діячів видавали свої твори у друкарні Товариства. Він підтримував постійні і тісні контакти з Виділом (президією) НТШ, головами Товариства. Наближеними до Беднарського були В. Гнатюк, І. Франко та інші. Михайло Грушевський безпосередньо співпрацював із К. Беднарським упродовж 16 років – із 1895-го по 1911 р.

Беднарський постійно ознайомлювався з німецькою, чеською, польською та іншою науковою та художньою літературою, що надходила до НТШ та бібліотек Львова. Він проявляв неабиякі здібності поціновувача і критика всього того, що писалося та надходило до друкарні, і автори давали йому право висловлювати свої зауваження щодо поданих до друку праць, оскільки були певні, що це він робив лише для поліпшення якості праць та престижу Товариства.

Кароль Беднарський помер у Львові 23 квітня 1911 р. Похований на Личаківському цвинтарі, його могила, на жаль, не збереглась.

До 175-річчя від дня народження відомого фахівця друкарської справи Кароля Беднарського Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого в серії виставок «З історії українського друкарства» підготувала віртуальну книжкову виставку, де представлено документи з фонду відділу рідкісних і цінних книг та ресурси електронної бібліотеки  «Культура України».

Для пошуку відомостей про видання, які вийшли з Друкарні НТШ у Львові під головуванням Кароля Беднарського, радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами НБУ ім. Ярослава Мудрого, зокрема, пошуковим апаратом і документами з фонду зазначеного вище відділу.

Інформацію підготовлено відділом  РЦК 

1/22

Грабовський, Павло Арсенович. Пролісок / твори Павла Граба. – Львів : Накладом К. Паньковського, 1894 (З друк. Наук. Т-ва ім. Шевченка, під зарядом К. Беднарського). – 94 с. – (Дрібна бібліотека; кн. 3). – З фонду Української б-ки ім. С. Петлюри в Парижі. – Прижиттєве вид.

 

Шифр зберігання: А750008 рк 

Електронна копія:

 https://elib.nlu.org.ua/object.html?id=9470 

 

Представлено прижиттєве видання збірки творів Павла Грабовського (1864–1902) – українського поета, публіциста, перекладача, одного з представників української інтелігенції, який в умовах самодержавної Російської імперії вів боротьбу за національну свободу України. Видання було підготовлено та видано у Львові (1894 р.) в серії «Дрібна бібліотека» під псевдонімом автора, коли Грабовського було засуджено на поселення у найвіддаленіших місцях Східного Сибіру.