Понеділок, 26 лютого 2024

Новини і події

«<Лютий 2024 >»
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До Дня захисників і захисниць України

 

                                                  Сьогодні, в цей Великий День, для України

                                                          В День Памяті, Пошани, Сліз та Втрат…

                                                         Ми славим Вас Героїв Наших Рідних

                                                         Захисників Вітчизни, ставших в ряд…

                                                                                   Олександр Яремчук


imageЩороку 14 жовтня  Україна на державному рівні вшановує своїх захисників і захисниць. У цей день українці згадують воїнів, які в різні часи боролися і сьогодні продовжують боротьбу за нашу незалежність і територіальну цілісність.

Нагальна потреба у такому загальнодержавному святі особливо гостро постала після російської окупації Криму та початку воєнних дій на території Донецької та Луганської областей. Безпрецедентні зразки мужності та відваги, виявлені нашими бійцями на передовій новітньої російсько-української війни, сотні відданих життів за Батьківщину потребували гідного вшанування з боку суспільства й держави.

Дата 14 жовтня вибрана не випадково: цього дня відзначається християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, а у 1999 році встановлений і День українського козацтва.

З давніх-давен Богородиця була покровителькою та заступницею запорізьких козаків й усіх українських збройних формувань. Саме на свято Покрови  відбувалася Велика рада, на якій обирали нового отамана і визначали, як козацтву жити далі. Образ козака як українського лицаря і захисника рідної землі близький кожному українцю.

Вже у ХХ столітті козацькі традиції боротьби за незалежність України наслідували вояки Армії Української Народної Республіки та Української повстанської армії. І не випадково днем офіційного створення УПА було обрано свято Покрови. Таким чином, цілком логічно, що цього дня давнє героїчне минуле України поєдналося з героїчним теперішнім. Нині українська армія береже бойові традиції предків, тому у війську з’явилися назви з іменами легендарних українських полководців та уславлених формацій минулого. Тяглість поколінь знайшла відображення і в елементах одностроїв – головний убір «мазепинка», нарукавний тризуб, а гасло «Слава Україні! – Героям слава!» стало офіційним вітанням українського війська.

З нагоди відзначення Дня захисників і захисниць України у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено віртуальну книжкову виставку. На ній представлені документи, які висвітлюють історію українського козацтва, славу, трагедії та мужність Гетьманів України; історію про незламний дух бійців армії УНР та УПА. Увазі користувачів пропонуються книги про подвиги воїнів-захисників, які сьогодні продовжують героїчні сторінки нашої історії, захищаючи кордони від ворогів, боронять державу від зазіхань північного сусіда-агресора, про героїв які поклали на Сході своє життя. Серед експонованих документів спогади воїнів АТО-ООС, добровольців і волонтерів, які брали участь у захисті теріторіальної цілосності України та матеріали, що відображають силу духу, мужність, відданість і емоціїї багатьох жінок-воїнів, які сьогодні захищають нашу землю від темної орди.

На виставці представлено документи з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами. 

 

Інформацію підготувала провідний  бібліотекар

відділу обслуговування користувачів 

Світлана Путіліна

1/72

Безручко, Марко. Січові стрільці в боротьбі за державність : [іст.-військ. студія] / Генерал-хорунжий Марко Безручко. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2019. - 135 с.

 

Шифр зберігання: А800986

 

Історико-військознавча студія «Січові Стрільці в боротьбі за державність» уродженця Наддніпрянщини, генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка (1883-1944) є важливим документом з історії забезпечення військової потуги Української революції.

Зі сторінок цієї праці, яку написав безпосередній учасник подій, дізнаємося конкретні показники боєздатності Корпусу Січових Стрільців, його бойовий шлях 1919-го, плани і завдання командування, бої цього формування на українсько-більшовицько-польському фронті, фактичний стан, ліквідацію та інтернування Групи Січових Стрільців, а також про стратегію і тактику українського командування, моральний стан українських вояків в останньому періодові боротьби Армії УНР.