Субота, 11 квітня 2026

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Лекція краєзнавця, екскурсовода Сергія Кардаша

«Наполеон Орда. Відомий графік і мандрівник»

 

17 квітня 2026 року о 16:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого за адресою: вул. Набережно-Хрещатицька, 1, з нагоди Міжнародного дня пам`яток і визначних місць відбудеться лекція Сергія Кардаша «Наполеон Орда. Відомий графік і мандрівник».

Сергій Петрович Кардаш — краєзнавець, дослідник історико-культурної спадщини Києва та України, автор численних лекцій та екскурсій, присвячених історичним місцевостям столиці. У своїй діяльності він послідовно популяризує архітектурні пам’ятки, міські легенди та маловідомі сторінки історії Києва, зокрема досліджує знакові локації міста.

Лекція присвячена постаті Наполеона Орди та його внеску у збереження архітектурної спадщини України, відображеної у його численних художніх роботах.

Наполеон Матеуш Тадеуш Орда (1807–1883) — польський і білоруський художник, композитор, піаніст, педагог і письменник.  Народився 1807 року у Вороцевичах (Білорусь) у сім'ї збіднілого шляхтича. Навчався у Віленському університеті, брав участь у польському повстанні 1830–1831 років, а після його поразки емігрував до Франції.

У Парижі займався музикою та вивчав архітектурний пейзаж. Написав десятки музичних творів — полонезів, вальсів, мазурок, пісень. Його композиції звучали у салонах Парижа та Варшави. У подорожах Європою та Північною Африкою малював пейзажі, головним чином міські види. Наполеон Орда спілкувався з провідними діячами європейської культури. Його друзями були Адам Міцкевич, Тадеуш Костюшко, Фредерік Шопен, Ференц Ліст, Оноре де Бальзак.

З 1847 року обіймав посаду директора театру італійської опери у Парижі — одного з найвідоміших у той час в Європі.

У 1856 році, після оголошення амністії для повстанців, повернувся на батьківщину. Жив у Вороцевичах, Гродно, згодом переїхав  на Волинь.

З 1872 року Наполеон Орда присвятив себе подорожам і фіксації архітектурних пам’яток. Створив понад тисячу акварельних і графічних робіт, на яких зображено замки, палаци, монастирі та міські краєвиди Польщі, Білорусі, України й Литви. Частину цих споруд втрачено або суттєво перебудовано, тому його роботи стали безцінним візуальним джерелом для істориків, архітекторів і реставраторів.

Серед українських об’єктів, які зафіксував митець, — замки Луцька, Кременця та Острога, палаци Жовкви, монастирі Києва і Львова. Для України його спадщина — це можливість побачити якими були пам’ятки у ХІХ столітті та глибше усвідомити масштаб втрат і цінність збереженого.

У своїй творчості Наполеон Орда, як і Тарас Шевченко, прагнув зберегти для нащадків образ рідної землі, відтворюючи в малюнках архітектурні пам’ятки та краєвиди. Саме ця ідея — збереження культурної пам’яті через мистецтво — стане ключовою темою лекції.

Запрошуємо всіх, хто цікавиться архітектурою та культурною спадщиною, долучитися до лекції та відкрити для себе постать митця, який залишив унікальний художній літопис нашого минулого.

  

Вхід вільний 

 

 

Увага!

Заплановані дати та час проведення заходів можуть змінюватись в залежності від обставин партнерів у проведенні заходу, повітряних тривог, відсутності електропостачання.