Марії Кадомської «Феномен Покровської церкви у селі Пархомівці»
(Видавничий дім «КИЙ»)
28 січня в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулась презентація книги Марії Кадомської «Феномен Покровської церкви у селі Пархомівці», що побачила світ у Видавничому домі «КИЙ».
Церкву пресвятої Покрови богородиці в селі Пархомівка Володарського району Київської області споруджено у 1903-1907 роках архітектором Володимиром Покровським. Оригінальний вигляд споруди, а також оформлення інтер’єру Миколою Реріхом зробили її визначною пам’яткою. Споруда є яскравим прикладом архітектурного модерну початку XX століття, де дивовижно поєдналися традиції давньоруської архітектури та інноваційні підходи.
Під час презентації авторка розповіла про багатий історичний контекст пов’язаний із цим місцем. Детально описала внесок родини Голубєвих, які не лише заснували храм, а й створили умови для розвитку громади Пархомівки.
Марія Кадомська зазначила, що ахрітектор В. Покровський розглядав будівлю як синтез архітектури, монументального та декоративного мистецтв. Тож для успіху свого задуму архітектор замовив розпис всього внутрішнього простору храму та два мозаїчних панно для церкви у Пархомівці Миколі Реріху – прихильнику ідеї повернення до самобутніх джерел давньоруської культури.
Мозаїчні композиції «Покрова Богородиці» та «Спас нерукотворний» були створені за смальтовими зразками XI—XII століть. Великорозмірна нешліфована смальта надала полотнам розмаїтості світлового звучання при різному освітленні.
У внутрішньому оздобленні храму, за ескізами М. Реріха було виконано тільки декілька робіт, інші 12 ескізів для внутрішнього розпису залишилися нездійсненними. Інтер’єр церкви став відтворенням подібних розписів Софії Київської художником Василем Перміновим.
Храм залишався діючим до 1929 року. У подальші роки приміщення виристовувалося під склад.
Лише наприкінці ХХ століття, у 1987-1988 роках, було виконано весь обсяг з реставрації храмового комплексу.
Нині будівлю церкви передано релігійній громаді УПЦ Київського Патріархату.
Розповідь дослідниці супроводжувалась ілюстративними матеріалами. Унікальні архівні документи, а також світлини та малюнки дозволили зануритися в атмосферу часу і зрозуміти, як відбувалося створення церкви.
У заході взяла участь директорка Видавничого Дому «КИЙ» Зінаїда Стась. Вона наголосила, що книга Марії Кадомської стала частиною серії «Скарби твої, Україно», мета якої – популяризація унікальних об’єктів історико-культурної спадщини України.
На завершення зустрічі відбулась автограф-сесія, під час якої присутні мали змогу поспілкуватися з автором та отримати підписані примірники книги. Презентація книги викликала зацікавлення як серед істориків та мистецтвознавців, так і серед широкого кола читачів, які прагнуть пізнати маловідомі сторінки української культурної спадщини.
Присутні висловили щиру подяку Марії Кадомській, побажали міцного здоров`я, творчих успіхів і нових захоплюючих подорожей в історію рідної країни.