Показ документального фільму «Соловей співає» (Україна, 2019)
(До Дня української писемності та мови)
22 жовтня у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ документального фільму Сергія Кримського «Соловей співає» (Україна, 2019).
Фільм «Соловей співає» досліджує проблему мовного питання в Україні. Автори проєкту провели глибокий аналіз причин та наслідків, що вплинули на сьогоднішню конфронтацію української мови.
Герої фільму – мовознавці, мешканці Донбасу, які перейшли на українську мову, корінні мешканці Сходу України, для яких українська мова – важлива складова самоідентифікації, і буковинці, яких колись румунізували…
Стрічка занурила глядача в стародавні часи, коли створювались певні об’єктивні міфи, що були насаджені людям, як істина. Це стосується меж і сфер застосування носіями їх рідної мови.
Творці фільму постарались знайти відповіді на такі важливі питання: «Чому для багатьох громадян спілкування українською є нонсенсом?», «Яке значення має мова для розвитку держави в цілому?», «Чому протягом багатьох років загарбники насаджували українцям свою мову?» та багато інших.
Сьогодні питання мови постає особливо гостро, оскільки це один з важливих факторів національної безпеки та цілісності всієї країни. Як показує історія, ідея не важливості мови була вміло інтегрована в суспільну думку активною пропагандою спочатку російської імперії та радянського союзу, а потім і рф. У стані війни з росією, коли загарбники відверто і нахабно зазіхають не просто на наші землі, а на наше право на існування, потрібно чітко розуміти, хто ми є, і за що ми боремося.
Робота над кінострічкою тривала впродовж трьох років й відбувалася у п’яти країнах: Україні, Білорусі, Ізраїлі, Великобританії та США. Багато часу було витрачено на збір потрібної інформації, щоб розкрити різні погляди на питання мови. До роботи залучали фахових лінгвістів, дослідників, науковців.
Стрічка «Соловей співає» змусила вкотре замислитись про трагічну історію нашого народу, його тернистий шлях до волі, і зрозуміти нарешті, що мова має значення. За неї вбивали, катували. Її забороняли сотні разів. Вона сотні разів оживала. Бо «мова - то серце народу: гине мова - гине народ».
Дякуємо Лесі Воронюк – авторці ідеї та продюсерці кінострічки за можливість її подивитися та чітко усвідомитизначення рідної мови у становленні нації.
Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу