Вівторок, 5 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Лекція-концерт

 «По сторінках опери М. В. Лисенка “Енеїда”»

 

20 листопада у Національній бібліотеці України імені Ярослава відбулась лекція-концерт за участі студентів КМАМ ім. Р. М. Глієра та студентів НМАУ ім. П. І. Чайковського «По сторінках опери М. В. Лисенка “Енеїда”».

Поема «Енеїда» І. П. Котляревського – твір, літературну та історичну значимість якого важко перебільшити. Вона мала значний вплив на розвиток української культури. Ця поема зацікавлювала авторів, які працювали в різних галузях мистецтва. До музичної інтерпретації поеми звернувся і М. В. Лисенко.

Опера «Енеїда» Миколи Лисенка, написана влітку 1910 р., посідає в історії українського музичного театру особливе і почесне місце як єдиний приклад опери-сатири. Роботу над цією оперою М. Лисенко починав ще з Михайлом Старицьким. Лібрето опери з великою літературною майстерністю було написане Л. Старицькою-Черняхівською. Дія опери розгортається на Землі і Олімпі, в обителі богів. Тема Дідони і Енея в опері одержала ліричне втілення, сцени богів – сатиричний характер. Опері притаманне поєднання української пісенності, лірики, бурлеску, буфонади.

23 листопада 1910 р. відбулася прем'єра опери «Енеїда». Ця подія стала справжнім святом театрального мистецтва. Режисером був сам М. Садовський, диригував оперою М. Лисенко. Справжній творчий контакт композитора, режисера і лібретиста продовжувався навіть після прем'єри, і М. Лисенко дописав ще кілька номерів. Вистава з величезним успіхом йшла на сцені Театру Миколи Садовського багато років. Відомий театрознавець В. Чаговець, сповнений враженнями, писав: «Проходить перший акт, за ним другий, і театр перетворився на сповнений захвату натовп. Потягнулися вінки, квіти, підношення головним винуватцям події М. К. Садовському та М. В. Лисенку, які створили з поеми І. Котляревського прекрасну постановку».

1959 р. режисери Володимир Скляренко та Василь Харченко поставили «Енеїду» в Київському державному театрі опери та балету імені Т. Г.  Шевченка. Пізніше, ця  вистава, через цензурні «зауваження» – недовго протрималась в репертуарі.

 Лекція-концерт «По сторінках опери М. В. Лисенка “Енеїда”» - мистецький проєкт студентів КМАМ ім. Р. М. Глієра та студентів НМАУ ім. П. І. Чайковського, який занурив глядача в тонкощі підготовки першої постановки опери, що відбулась понад століття тому та дав можливість відчути, які перипетії пережили творці вистави в різні часи.

Затамувавши подих, гості концерту вслухалися в цікаві факти з життя опери «Енеїда», насолоджувались прекрасним співом арій з опери, щедро обдаровуючи виконавців оплесками.

Учасники проєкту – студенти КМАМ ім. Р. М. Глієра та студенти НМАУ ім. П. І. Чайковського.

Творчі керівники проєкту – народний артист України, професор Микола Коваль; заслужена діячка мистецтв України, доцентка – Тамара Коваль.

Концертмейстери – лауреатки міжнародних конкурсів, Ольга Березовенко та Ольга Щепетнова.

Ведуча заходу - заслужена журналістка України, Валентина Давиденко.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу  

соціокультурної діяльності  

Юлія Гриценко