Понеділок, 15 липня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Показ документального фільму «Рутенія. Повернення коду нації» (Україна, 2020)

 

Продовжуючи цикл заходів до Дня української писемності та мови, 9 листопада 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ документального фільму «Рутенія. Повернення коду нації».

Документальний фільм розповідає про історію виникнення писемності в Європі та створення унікального українського шрифту «Рутенія». Його тисячі років тому створили на Русі, яку раніше також називали Рутенією.

Українська абетка мала оригінальні форми літер до 1710 року, тобто до введення так званого «гражданського шрифту» в результаті реформи Петра І. Літери абетки були елегантніші й виразніші. Це відрізняло рутенію від інших шрифтів. Зараз різниці між українським і російським шрифтами немає.

В основі фільму покладено дослідження історика Олександра Босого, проєкт Дмитра Лісенбарта «Графіка української мови» та авторський шрифт художника Василя Чебаника, який присвятив дослідженню та дизайну української абетки понад 50 років життя.

«Ще до Московії, на Русі була своя рутенська абетка, яку назвали кирилицею, але у своїй основі — це грецька, з додатком знаків з глаголиці. Сьогодні ми зображаємо українську мову шрифтом, що створено для російської мови, а так звана кирилиця залишається в сакральних текстах. На графемах старої рутенії-кирилиці, грецької й латинської абеток нам треба створити наново шрифт для зображення української мови, для візуалізації нашої мови й держави», — розповідає шрифтолог Василь Чебаник. У фільмі дослідник української каліграфії наочно продемонстрував, що давні літери набагато старіші, ніж здається з першого погляду, а в їхню основу покладено знаки і символи, закарбовані нашими пращурами ще на брилах Кам’яної Могили. Графік висловив переконання, що ми повинні повернутися до літер, що несуть код нації, і в які нашими пращурами закладено глибинний зміст, а не користуватися літерами, що нав’язують українцям чужу, російську, самосвідомість.

У фільмі коментарі спеціалістів перебиваються графічними мікро-роликами, кожен з яких є графічною презентацією однієї з літер Рутенії, і таким чином за весь фільм презентується вся абетка.

Стрічка зворушила присутніх, спонукала до роздумів, адже закцентувала увагу на питанні: хто ми, як зароджувалась наша мова та який графічний одяг вона має носити. 

 

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу  

соціокультурної діяльності  

Юлія Гриценко