Субота, 9 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 225-річчя від часу виходу в світ «Енеїди» Івана Котляревського

 

Як день горить, як вітер хилить віти,

Як те, що є на світі даль і час,

Між нас тобі, поете, жити,

Як і між тих, що прийдуть після нас.

Пройдуть віки, настане вічне літо.

 І так, як ми, як з нами це було,

 Над книжкою твоєї «Енеїди»

 Нащадок схилить радісне чоло.

 Як день горить, як вітер хилить віти,

 Як зорі ті, що світять для очей,

 Земля все так же буде вдаль летіти

 Й твоє ім’я сіяти між людей.


Володимир Сосюра

 

 

 

image

У 2023 році виповнюється 225 років від часу публікації перших частин видатної пам’ятки української літератури – поеми «Енеїда» Івана Котляревського. Написана розмовною українською мовою, вона стала зразком української літератури, ввійшла в золотий фонд української та світової культури.

Письменник переклав класичний твір Вергілія з додаванням гумору, образів побутовості та українського колориту. Автор заклав новий національний зміст: під виглядом троянців постають українські козаки, богів Олімпу – українське панство. Усі реалії твору відбивають життя українського суспільства XVIII ст. після руйнування української «Трої» – Запорізької Січі.

Перші частини «Енеїди» побачили світ у 1798 році. Повне видання поеми вийшло у 1842 році, вже по смерті письменника. З 1798 року твір, створений  Іваном Котляревським, пережив безліч перевидань.

Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого до 225–річчя із часу першого видання «Енеїди» Івана Котляревського організувала книжкову виставку.

В експозиції представлено твір Івана Котляревського «Енеїда» різних років видання з ілюстраціями українських художників ХХ – ХХІ століть: М. Левицького, М. Дерегуса, В. Гордійчука, І. Їжакевича, Ф. Коновалюка, А. Базилевича, О. Тарнавської та інших.

Кожна з експонованих книг має свою історію та особливість, які варті уваги і залишають слід у серці кожного бібліофіла. Надруковані й художньо оформлені у минулому столітті та сучасні видання книги,  відображають розвиток та зміну уявлення про шедевр І. П. Котляревського.

Унікальні ілюстрації, створені видатними художниками, демонструють яскраві образи харизматичних персонажів, пригоди і події, народжені багатою уявою письменника та описані ним у творі.

Книжкова виставка надає можливість переглянути твір із новим розумінням та відчути вплив «Енеїди» на національну свідомість, культурну і літературну спадщину.
На виставці представлені документи і публікації з фондів НБУ ім. Ярослава Мудрого. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Набережно-Хрещатицька, 1; 3-й поверх.

Термін експонування: 22 вересня – 31 грудня 2023 р.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу соціокультурної діяльності Людмила Кудря