Субота, 9 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Показ художнього фільму  

«Фортеця Хаджибей» (Україна, Грузія, Туреччина 2020)

 

 27 липня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ художнього фільму «Фортеця Хаджибей».

«Фортеця Хаджибей» - повнометражний художній фільм українсько-грузинсько-турецького співробітництва знятий на Одеській кіностудії. Події фільму відбуваються в XVIII сторіччі, коли на Північному Причорномор’ї розгорнулася запекла боротьба за територію, і задунайські козаки визнали себе союзниками османів. У розпал цих подій до турецької фортеці Хаджибей вирушив козак Андрій, котрому доручили передати листа коменданту Ахмету-паші – чоловіку, що має вплив на султана. Та замість нього Андрій зустрів дівчину Фатіму, на яку полюють ворожі солдати. Виявляється, їй вдалося втекти, коли фортецю захопили російські війська. А от Ахмет-паша залишився на місці й потрапив у полон, з якого практично неможливо вибратися живим. В цей час до порту Хаджибей приплив грузинський винороб Йорам — йому всього-на-всього потрібна була земля для вирощування винограднику. Але все не так просто. Молоді люди придумують зухвалий план захоплення фортеці та відважуються на ризиковану операцію.

Попри складну історичну основу, фільм «Фортеця Хаджибей» розкриває чотири абсолютно різні сюжетні лінії персонажів, що поступово поєднуються в одну, перетворюючись на ризиковану пригоду, де майже немає драматичної складової. Це пригодницька історія про випадкову зустріч дуже різних людей, яких вчасно об’єднав спільний ворог. У картині розкривається тема батьківської любові до дітей, сім’ї, рідної землі, співіснування народів. 

Кінострічку знімали в Білгород-Дністровській фортеці, павільйонах Одеської кіностудії, виноградниках Шабо, на березі моря та Дунаю. Також була задіяна група каскадерів з козацького кінного театру із Запоріжжя. Вони навчали акторів їзди верхи, фехтуванню, сценічному бою. Бойова хореографія розроблялася індивідуально для конкретного персонажа. Костюми та реквізит надала київська кіностудія імені Довженка і турецькі партнери, зокрема вбрання яничарського війська, посуд, килими, реквізитну зброю — рушниці, шаблі, ятагани пістолети. Всі костюми Фатіми та Ахмета-паші створювалися в Туреччині.

Головну роль Андрія зіграв Олександр Соколов, актор Київського театру на Лівому березі. Фатіму - турецька фотомодель Дерен Талу. Роль її батька втілив знаний турецький актор Юрдаер Окур.

Прем’єра стрічки відбулась у 2020 році. У 2021 році фільм відзначили у номінації «Найкращий повнометражний фільм» Best Istanbul Film Festival.

  

Інформацію підготувала головний бібліотекар відділу

соціокультурної діяльності

Юлія Гриценко