Субота, 9 грудня 2023

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Показ художнього фільму

«Віддана» (Україна, 2020)

 

20 липня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбувся показ художнього фільму «Віддана».

«Віддана» – мелодрама, за мотивами роману «Фелікс Австрія» української письменниці Софії Андрухович. Фільм став повнометражним дебютом режисерки Христини Сиволап. Сценарій до нього написала Аліна Семерякова у співавторстві з письменницею.

Стрічка переносить глядача у м. Станиславів (нині м. Івано-Франківськ) наприкінці ХІХ ст. й розповідає про історію двох жінок – служниці Стефанії Чорненько та шляхтянки Аделі Сколик. Їх долі тісно сплелися після «мармулядової» пожежі, яка у кожної з них забрала найрідніших людей: в Аделі – матір, у Стефанії – обох батьків. З того часу вони нерозлучні попри різний соціальний статус, а вирісши все ніяк не можуть відповісти собі на питання, хто ж вони: сестри й подруги чи служниця та господиня.

Цей фільм про кохання і ревнощі, подвійні смисли й таємниці, де вигадка і реальність змішуються настільки, що змушують задуматися про пошук відповіді на питання, що є справжнє життя, а що – ілюзія.

У картині дуже тонко схарактеризували стосунки двох героїнь метафорою про те, що коли два дерева сплітаються стовбурами, вони не дають один одному рости.

Творцям фільму вдалося донести головну ідею до глядача. Вона вкладена у гасло стрічки: «Кожен отримує те, що хоче. Кожен має таку любов, якої прагне!».

Головні ролі виконали: Олеся Романова (Адель), Роман Луцький (її чоловік Петро) і польська актриса Маріанна Янушевич (служниця Стефа). В епізодах знімалися відомі українські акторки: Ада Роговцева, Ірма Вітовська, Наталія Васько, балерина Катерина Кухар та письменник Юрій Андрухович. Загалом до всього знімального процесу було залучено понад 500 акторів масових сцен.

Для знімання кінокартини в с. Ніжиловичі під Києвом на чотирьох гектарах землі було відтворене справжнє місто Івано-Франківськ початку ХХ ст. Це – десятки будинків, міські установи та центральна площа, а ще ринок з торговельними рядами, шкільне подвір'я, єврейський квартал та вілла сім’ї Сколиків. Декорації старовинного маєтку, в яких відбувались фільмування майже всіх інтер'єрних сцен, були збудовані у павільйоні № 2 кіностудії FILM.UA та залучені локації у містах Києві, Чернівцях та Білій Церкві.

Спеціально для стрічки художниця Леся Патока створила понад 150 костюмів і зібрала понад 300 образів того періоду. До того ж було виготовлено та знайдено багато оригінальних ювелірних прикрас, головних уборів, взуття та аксесуарів.

За вишукані страви традиційної галицької кухні, які демонструвалися у фільмі, відповідала фуд-стилістка Олександра Гордєєва.

Саундтреком стрічки стала пісня «Я – вільна» (слова Олени Савраненко, музика Олександра Шкуркіна) у виконанні Тіни Кароль та Юлії Саніної (солістки гурту «The Hardkiss»). У картині також прозвучала композиція «Човен» гурту «Один в каное» на вірш Івана Франка у новому аранжуванні від Євгена Філатова (соліста гурту «The Maneken»).

Продюсерка фільму – Надія Зайончковська, оператор – Олексій Ламах.

Кінострічку створено компанією FILM.UA. Прем’єра відбулась 16 січня 2020 року.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу соціокультурної діяльності Тетяна Кириленко