Понеділок, 15 липня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

13 червня 2023 року в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася лекція історика-грушевськознавця Ігоря Гирича до 125-річчя із часу видання першого тому «Історії України-Русі» Михайла Грушевського.

Михайло Сергійович Грушевський (29.09.1866-25.11.1934) – видатний український історик, науковець, державотворець, політичний та громадський діяч. Завідувач кафедри історії Львівського університету (1894-1914), багаторічний голова Наукового товариства ім. Т. Шевченка у Львові (1897-1913), голова Центральної Ради Української Народної Республіки (1917-1918), академік Всеукраїнської академії наук (1923), автор понад 2 000 наукових праць.

Багатотомна «Історія України-Русі» визнана головною працею життя М.С. Грушевського. Сам автор вважав написання такої фундаментальної праці справою честі свого покоління, трудився над нею упродовж більшої частини свого життя та виконав взятий на себе обов’язок перед нацією. Використавши першоджерела з архівів Києва, Львова, Варшави, москви, Михайло Сергійович створив унікальну наукову працю, з якої почалася боротьба за державність України. Дослідивши історичні періоди князівської, польсько-литовської, козацької та гетьманської доби, автор ввів поняття «Україна-Русь» та довів, що Україна мала свою державність і розвивалася у політичному, економічному, культурному та духовному напрямах. Будучи надзвичайно ерудованою, витривалою, вольовою людиною, яка доводить справу до кінця, Михайло Сергійович не припиняв роботу ані дня, продовжуючи доповнювати та переробляти тексти нової, правдивої історії України-Русі, за що став найнебезпечнішим ворогом росії. Він планував видати працю багатьма мовами і намагався поширити її по бібліотеках світу. Перший том вийшов у Львові 1898 року, а останній, десятий, надрукувала його донька Катерина в 1936 році, вже після смерті батька. Ця 10-томна монографія, що містить виклад історії України від прадавніх часів до другої половини ХVІІ століття, справила потужний вплив на формування української історіографії новітнього часу.

Про все це під час свого виступу розповів відомий київський історик та журналіст, фахівець з проблем історії, епістолології, історіографії, зокрема, грушевськознавства, липинськознавства, києвознавства Ігор Гирич. Крім того, він надав вичерпні відповіді на численні запитання відвідувачів про біографію, наукову, педагогічну, журналістську, громадську діяльність Михайла Грушевського.

На цікавій та змістовній зустрічі були присутні: представники Київського товариства політв’язнів і репресованих, Публічної бібліотеки імені Лесі Українки м. Києва, заслужена артистка України Ірина Сказіна, історик і громадський діяч Володимир Петровський, відомий києвознавець Аркадій Третьяков, користувачі Бібліотеки.

 

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу обслуговування користувачів Тетяна Скирда,

фото завідувачки сектору  відділу обслуговування

користувачів Наталії Опенько