Субота, 15 червня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

17 травня 2023 року у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого відбулася лекція-зустріч із художнім керівником Національної філармонії України народним артистом України, оперний режисером, театральним діячем, педагогом, професором кафедри музичної режисури Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського,  лауреатом міжнародних премій Володимиром Лукашевим на тему «Національна філармонія України».

Відлік концертних сезонів Національна філармонія веде з 1863 року, коли було засновано Київське Відділення Імператорського Російського музичного товариства. У 1882 році воно отримало новий концертний майданчик – щойно збудований двоповерховий будинок за проєктом відомого в Києві архітектора, академіка архітектури Володимира Ніколаєва Будинок купецького зібрання (нині це центральний корпус філармонії, Колонна зала імені Миколи Лисенка). У цьому будинку відбувалися бали-маскаради, сімейні свята, благодійні лотереї, літературні й музичні вечори. До 100-річчя з дня побудови Купецького зібрання у 1982 році йому надано статус пам’ятки архітектури.

Колонна зала філармонії має багату і прекрасну історію. Тут давали концерти світові зірки: Ференц Ліст, Генрих Нейгауз, Микола Лисенко, Сергій Рахманінов, Рейнгольд Глієр, Федор Шаляпін, Натан Рахлін та інші. У 1962 році на відзнаку 120-річчя від дня народження і 50-ї річниці від дня смерті Миколи Лисенка Колонному залу Київської державної філармонії було присвоєно його ім’я.

Вісімдесяті роки були найтяжчими в історії філармонії. У цей період сталося кілька важких аварій. Одна з них затопила підвали. Пропали архіви і одна з найкращих нотних бібліотек у Києві.

Більш детально Володимир Анатолійович зупинився на періоді реконструкції будинку філармонії у 1995-1996 роках, після якої Колонна зала буда прикрашена чудовими скульптурами героїв грецької міфології Орфея та Євредики скульптора Василя Корчового. На балконі встановили орган, придбали нові роялі фірми Steinway, а також ряд оркестрових музичних інструментів фірми Yamaha (останні – на грант японського уряду).

У 1996 році створено Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України.

Враховуючи багатогранну творчу діяльність колективу, значний внесок у розвиток українського музичного мистецтва Київський державній філармонії у жовтні 1994 року Указом Президента України було надано статус Національної філармонії України.

У творчому складі філармонії нараховується 19 народних, 32 заслужених артистів, 6 заслужених діячів мистецтв, 5 заслужених працівників культури України, багато лауреатів міжнародних та національних конкурсів, 11 художніх колективів.

Сьогодні Національна філармонія України продовжує приймати своїх слухачів і підтримувати славу найкращого концертного майданчика України з неперевершеною акустикою.

По закінчені заходу учень Володимира Анатолійовича артист Національної опери України Сергій Савенков привітав власними віршами свого вчителя та наставника.

Захід відбувся в межах спільного проєкту НБУ ім. Ярослава Мудрого та видавництва «Саміт-Книга» «Бібліотека Ярослава Мудрого та її околиці».

Партнери проєкту – КП «Київінформ», Громадська рада при КМДА, ТМ «Київське Сухе Варення», ТД «Вина Світу».

 

Інформацію підготувала

зав. відділу обслуговування користувачів Оксана Круліковська