Вівторок, 18 червня 2024

Новини і події

Графік роботи

Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Національно-визвольна війна українського народу

під проводом Богдана Хмельницького (1648-1657 рр.) 

 

imageНаціонально-визвольна війна 1648-1657 років під проводом Богдана Хмельницького мала на меті насамперед визволення українського народу з-під панування Речі Посполитої.

На початку лютого 1648 року на козацькій раді Богдана Хмельницького обирають гетьманом. Вже незабаром розгортається підготовка до загальнонародної визвольної війни проти Польщі. 

15-16 травня 1648 року козацьке військо Богдана Хмельницького завдало нищівної поразки польському війську біля Жовтих Вод, що стало початком Визвольної війни 1648-1654 років.

26 травня 15-тисячне військо Хмельницького спільно з кримськими татарами розгромили польську армію Миколи Потоцького під Корсунем. Ця перемога дозволила знищити військові сили поляків на українських землях та широко розгорнути національно-визвольну боротьбу.

23 вересня 1648 року в битві під Пилявцями українське військо завдало нищівної поразки польській армії під командою Миколи Остророга, Домініка Заславського і Олександра Конецпольського. Це відкрило козакам шлях на захід і вже за місяць в облогу було взято спочатку Львів, а потім Замостя, й наприкінці року Хмельницького тріумфально вітав Київ.

Щоб уникнути війни з об’єднаними польсько-татарськими силами, Хмельницький змушений був піти на переговори й у серпні 1649 р. у м. Зборові підписати мирний договір. Для його укладення з польської сторони до Зборова прибув ряд високих польських посадових осіб на чолі з коронним канцлером (главою польського уряду). Підписанням Зборівського договору завершився перший етап Визвольної війни, для якого були характерні загальне піднесення і довіра до Богдана Хмельницького, підкріплені блискучими військовими перемогами.

У Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено книжкову виставку «Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького (1648-1657 рр.)». Пропонуємо переглянути добірку документів, які знайомлять з історичними подіями та видатними особистостями. 

Для пошуку інших документів, радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Михайла Грушевського, 1; 2-й поверх.

Термін експонування: 01 квітня – 31 грудня 2023 р.

  

Інформацію підготувала головний бібліотекар

відділу обслуговування користувачів Анна Сладкова