Субота, 23 жовтня 2021

Новини і події

Графік роботи

Понеділок - п'ятниця
з 10:00 до 20:00;
субота, неділя -
з 10:00 до 18:00.
Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

До 85-річчя від дня народження В. Л. Чемериса (1936–2016), українського письменника, журналіста

 

Життя вимірюється не кількістю прожитих років,

а тим, що встиг зробити, який слід залишив на землі,

скільки добра подарував людям.

 

Валентин Чемерис

 

image

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року на Полтавщині. 

Закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького (м. Москва). Член Спілки письменників України з 1963 року.         

У 1972 – 1976 роках працював редактором видавництва «Промінь», у 1989–1993 – очолював Дніпропетровську організацію Спілки письменників України.

З 1993 року письменник жив і працював у Києві. Був заступником головного редактора та завідувачем відділу сатири газети «Літературна Україна». У 1996 – 2001 роках – секретар Національної спілки письменників України, член її Президії і Вищої ради. 

Митець прожив довге життя. До останнього зберігючи творчу активність, написав понад 70 книжок – історичні романи, сатиричні та гумористичні збірки, твори для дітей, романи-есеї, фантастичні збірки.

Творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Перше оповідання «Як я навчився писати гуморески» було надруковано 1959 року в дніпропетровській газеті «Молодий ленінець». Гумористичні твори автора («Хто на току, а хто на боку», «Урок виховання», «Коли спокушає диявол», «Сватання по телефону», «Гуморески», «Вуса № 3», «Операція «Земфіра», «Царська охота», «Де хазяйнує Валя Чемерис» та інші) публікувалися у журналах «Дніпро», «Вітчизна», «Крокодил», «Перець», «Україна».

Вагоме місце у доробку письменника займає історична тематика, до якої В. Чемерис впершеimage звернувся в 1960–ті роки. Це романи та повісті: «Ольвія», «Скандал в імператорському сімействі», «Смерть Атея», «Фортеця на Борисфені», «Генерали імперії», «Ордер на любов», «Я любила Шевченка», «Кохання в Україні», «Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського», «Убивство на хуторі біля Диканьки», «Три шаблі над скарбом», «День Ворона».

Перу автора належать фантастичні твори («Білий король детективу», «Три секунди на вибір», «Таємнича пригода на Орілі», «Золотий саркофаг», «Маруся Чурай», «Тайна Агати Крісті») та твори для дітей («Вибори таємного агента», «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання», «Музикальний комар», «Славко», «Три секунди на вибір», «Щоденник щасливої вчительки», «Аравійська пустеля»).

Валентин Чемерис – лауреат численних літературних премій. Його твори перекладено багатьма мовами колишніх республік СРСР, а також німецькою, болгарською, румунською, польською.

Твори письменника і надалі продовжують видаватися, задовольняючи зростаючий інтерес читачів до історії української минувшини.

До 85-річчя від дня народження В. Л. Чемериса (1936 – 2016) в Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого підготовлено книжкову виставку.

Експозиція презентує творчий доробок Валентина Чемериса. Про життєвий шлях та внесок письменника у розвиток української літератури розповідають монографії та публікації.

На виставці представлені документи із фондів бібліотеки. Для пошуку інших видань радимо скористатися електронними ресурсами бібліотеки та традиційними картковими каталогами.

 

Виставка експонується за адресою:

вул. Грушевського Михайла, 1; 2-й поверх.

Термін експонування: 8 – 27 вересня 2021 р.

 

Інформацію підготувала головнийй бібліотекар відділу

соціокультурної діяльності Кудря Л. М.