Четвер, 21 березня 2019

Новини і події

Режим роботи

Понеділок - п'ятниця
з 09:00 до 20:00;
субота, неділя -
з 10:00 до 18:00.
Четверта п'ятниця
кожного місяця –
санітарний день
(бібліотека не обслуговує користувачів).

Лекція «Іван Мазепа – великий гетьман України»

 (до 380-річчя від дня народження)

 

19 березня 2019 року о 15:00 у Національній бібліотеці України імені Ярослава Мудрого (вул. Михайла Грушевського, 1) відбудеться лекція «Іван Мазепа – великий гетьман України» (до 380-річчя від дня народження).

Захід проводитиметься спільно з Музеєм гетьманства в місті Києві за участі директора Г.І. Ярової.

Іван Степанович Мазепа (20.03.1639-21.09.1709) – представник шляхетного роду  Мазеп-Колединських. Український військовий, політичний і державний діяч, стратег, воїн, неординарна та високоосвічена для свого часу людина, гетьманував 22 роки.

Внутрішня політика гетьмана була спрямована на об’єднання козацьких земель Слобожанщини, Запоріжжя, Лівобережної, Правобережної та Ханської України; зміцнення гетьманської влади; становлення держави європейського типу, але зі збереженням традицій існуючої системи козацького устрою; розвиток торгівлі та промисловості; зміцнення економічного та культурного розвитку.

Оцінка істориками особистості І. Мазепи досі неоднозначна. Задля об’єктивності варто зазначити діяння гетьмана, які говорять краще будь-яких слів: під час гетьманування  Мазепи відзначається розквіт освіти, архітектури, літератури, філософії, теології; видаються твори українською мовою; виникає новий напрямок у мистецтві – українське (мазепинське) бароко. За власні кошти збудував 12 церков та реставрував 20 православних храмів на території всієї Гетьманщини; створив перший флот України (600 човнів, 100 стругів, розташованих на Дніпрі). Матеріально підтримав спорудження нових корпусів Могилянського колегіуму, який згодом набув статусу академії (саме за Івана Степановича, завдяки його турботі і фінансовій підтримці Києво-Могилянська академія досягла свого розквіту). У 1700 році зусиллями Мазепи відкривається новий колегіум у Чернігові. Збудовані південні фортеці на річці Самара – Ново-Сергіївська та Новобогородицька. У 1702 р. підпорядкував гетьманській владі Правобережжя, об’єднавши обидві частини Наддніпрянської України.

Іван Мазепа підтримував союз із Московією, але діяв завжди в інтересах своєї держави, яку завжди захищав від російських загарбників. Переломним моментом у відносинах гетьмана та російського монарха стає 1708 рік, коли Петро I ще раз продемонстрував повне нехтування попередніми угодами з Гетьманщиною.

Таким чином, вся державотворча діяльність гетьмана була спрямована в першу чергу на те, щоб запобігти знищенню політичної автономії української держави. Саме в руслі досягнення такої мети і відбувся перехід І. Мазепи на бік шведів під час Північної війни. Як державний діяч він дійшов висновку, що зв'язок України з Росією не відкриває для його Батьківщини жодних перспектив.

Незважаючи на поразку всіх спроб  Івана Мазепи вивільнити Україну з лещат російського самодержавства, він заклав паростки, які в майбутньому сприяли пробудженню української нації.

 

 

Запрошуємо всіх охочих!

Контактний телефон:  278-43-93